W tych miejscach najczęściej są kleszcze - takie miejsca na ciele są najbardziej zagrożone
Kleszcze atakują i są poważnym zagrożeniem! Tej wiosny zaczęły swoją aktywność zdecydowanie szybciej i jest ich dużo więcej niż w ostatnich latach.
Sezon na kleszcze trwa mniej więcej od marca do października, ale te niebezpieczne pajęczaki są najbardziej aktywne w maju i w czerwcu oraz we wrześniu i w październiku.
Kleszcze najczęściej można spotkać na łąkach, w parkach, w zaroślach i na leśnych ścieżkach, ale również w przydomowych ogródkach i na działkach. Najlepiej czują się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno.
Kleszcze mogą się wgryźć w niemal każde miejsce na ciele, jednak szczególnie lubią miękkie, cieńsze i dobrze ukrwione obszary skóry.
To Cię teraz może zainteresować
- Te błędy popełniamy przy gotowaniu rosołu. Oto porady Magdy Gessler
- Te rośliny przynoszą pecha. Lepiej nie trzymać w domu - przyciągają nieszczęście
- Mrówki w domu - jak skutecznie się ich pozbyć? Sprawdź, co oznaczają mrówki w domu
- Oto najlepsze herbaty na odchudzanie. Te herbaty spalają tłuszcz z brzucha
To przyciąga kleszcze
Warto wiedzieć, co najbardziej przyciąga kleszcze. W taki sposób przyciągamy kleszcze - te osoby są szczególnie narażone na ukąszenie przez kleszcza.
Wśród rzeczy, które lubią kleszcze, można wymienić:
- pot - w pocie znajduje się kwas mlekowy i amoniak, których zapach uwielbiają kleszcze;
- kolory - szczególnie biały, beżowy, szary i kolory pastelowe;
- grupa krwi - kleszcze najbardziej lubią grupę krwi A, najmniej atrakcyjna jest dla nich grupa B. Na drugim miejscu znajduje się grupa 0, a trzecie miejsce zajmuje grupa AB.
Te miejsca na ciele są najbardziej narażone na ugryzienie kleszcza
Choć kleszcz wkłuwa się dość głęboko w skórę, jest to w zasadzie niewyczuwalne. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni. Po powrocie dokładnie obejrzyjmy ciało, szczególną uwagę zwróćmy na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Tam kleszcze wbijają się najczęściej. Należy również wyczesać włosy, wziąć prysznic, a ubranie wytrzepać.
Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych). Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, atakują także psy i koty - oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.
Które miejsca są najbardziej narażone na ugryzienie kleszcza? Jakie fragmenty ciała oglądać szczególnie dokładnie po powrocie z lasu, ogrodu czy parku? Sprawdź TOP 12 miejsc, które najbardziej lubią kleszcze: