Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak przebiegały zbiory grzybów na Kujawach i Pomorzu. Internauci pokazują zdjęcia

Joanna Gólczyńska
Joanna Gólczyńska
Sezon grzybowy 2022 powoli chyli się ku końcowi. Dla niektórych był on wyjątkowo udany, inni musieli zadowolić się gorszymi zbiorami. Niezależnie od tego, grzybobranie to dla wielu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego doskonała forma relaksu. O tym, jak dużo było nas w tym roku w lasach, świadczą zdjęcia zamieszczone w sieci. Zobaczcie w galerii, jak przebiegały zbiory grzybów na Kujawach i Pomorzu!
Sezon grzybowy 2022 powoli chyli się ku końcowi. Dla niektórych był on wyjątkowo udany, inni musieli zadowolić się gorszymi zbiorami. Niezależnie od tego, grzybobranie to dla wielu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego doskonała forma relaksu. O tym, jak dużo było nas w tym roku w lasach, świadczą zdjęcia zamieszczone w sieci. Zobaczcie w galerii, jak przebiegały zbiory grzybów na Kujawach i Pomorzu!
Sezon grzybowy 2022 powoli chyli się ku końcowi. Dla niektórych był on wyjątkowo udany, inni musieli zadowolić się gorszymi zbiorami. Niezależnie od tego, grzybobranie to dla wielu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego doskonała forma relaksu. O tym, jak dużo było nas w tym roku w lasach, świadczą zdjęcia zamieszczone w sieci. Zobaczcie, jak przebiegały zbiory grzybów na Kujawach i Pomorzu!

W Polsce najbardziej znanymi i cenionymi gatunkami grzybów jadalnych są borowiki, podgrzybki, koźlarze, rydze, pieprzniki, czubajki, gołąbki, gąski i opieńki. To właśnie takie dary lasu najczęściej można znaleźć na zdjęciach internautów, którzy chcą pochwalić się w sieci swoimi zbiorami. Również na Kujawach i Pomorzu sezon dla niektórych był bardzo udany.

Tak przebiegały zbiory grzybów na Kujawach i Pomorzu:

Ci, którzy w tym roku jeszcze nie udali się na grzybobranie, wciąż mają szansę nadrobić zaległości

Justyna Kołek, grzyboznawca z Międzybrodzia Bialskiego, oceniła dla Dziennika Łódzkiego, że bieżący sezon grzybowy w Polsce jest opóźniony o miesiąc, ze względu na obfite opady deszczu, które pojawiły się w końcówce lata:

- Dla pojawienia się grzybów istotnych jest kilka czynników, a najważniejszy to odpowiednia wilgotność - zaznacza Justyn Kołek. - Najlepsze są regularne opady niezbyt intensywnego deszczu, gwałtowne ulewy nie są wskazane. Grzybnia nie powinna być zalana, stojąca woda w lesie może sprawić, że grzyby się nie pojawią.

W niektórych lokalizacjach grzyby na większą skalę będzie można zbierać dopiero w październiku.

Przed wybraniem się na wycieczkę do lasu, warto pamiętać o zasadach bezpiecznego grzybobrania, które znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia:

  • zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów),
  • zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby. Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek,
  • jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych,
  • nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak np. Amanita phalloides, Amanita verna),
  • zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem,
  • nigdy nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów (np. przy zakładach produkcyjnych czy drogach o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia,
  • nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu,
  • jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska