https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kania a muchomor sromotnikowy - najważniejsze różnice. Oto jak łatwo odróżnić grzyb jadalny od trującego

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Grzyby jadalne i trujące często są do siebie bardzo podobne, a pomyłka grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak odróżnić smaczną kanię od niejadalnego muchomora sromotnikowego? Sprawdź nasz poradnik!

Przed wyruszeniem na poszukiwania grzybów w lesie, kluczowe jest wyposażenie się w wiedzę, która pozwoli na bezpieczne rozróżnienie między jadalnymi a trującymi gatunkami. Wśród grzybiarzy często pojawiają się pytania dotyczące odróżnienia kani od muchomora sromotnikowego. Obydwa te grzyby mogą z pozoru wyglądać podobnie, jednakże istnieją znaczące różnice, które pomogą uniknąć tragicznych pomyłek.

Kania – smaczny grzyb

Kania to bardzo smaczny grzyb o szerokim zastosowaniu kulinarnym. Można z niego zrobić kotlety a’la schabowe, dodać do jajecznicy, upiec w piekarniku, ususzyć, czy przyrządzić zupę grzybową.

Wystarczy prosta panierka, czy sól i pieprz by wydobyć z kani pełnię aromatu! Niestety, na grzybobraniu bardzo często jadalna kania jest mylona z trującym muchomorem sromotnikowym...

Muchomor sromotnikowy – śmiertelne zagrożenie

Muchomor sromotnikowy to silnie trujący grzyb. Po jego spożyciu możemy odczuwać bóle i zawroty głowy, nudności, mieć torsje czy biegunki, palpitacje serca i przyspieszone tętno. Zwykle te objawy pojawiają się ok. 8-12 godzin po zjedzeniu sromotnika.

W takim wypadku trzeba jak najszybciej udać się do szpitala, gdzie udzielona zostanie nam pomoc medyczna. Zwlekanie z interwencją lekarską może doprowadzić do niewydolności wątroby, konieczności przeszczepu, a nawet do śmierci!

Kania i muchomor sromotnikowy – różnice

Przed wybraniem się na grzybobranie warto poznać różnice między kanią a muchomorem sromotnikowym. Oba grzyby mają podobną wielkość, w dodatku sromotnik ma lekko słodkawy, atrakcyjny smak – w przeciwieństwie to innych trujących grzybów mających wyraźną goryczkę.

Kluczową różnicą pomiędzy kanią a muchomorem sromotnikowym są ich cechy charakterystyczne, takie jak kolor i struktura miąższu, a także obecność osłony u podstawy trzonu w przypadku muchomora.

Zawsze należy pamiętać o zasadzie, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do identyfikacji grzyba, lepiej jest go nie zbierać. Bezpieczeństwo w lesie zaczyna się od odpowiedzialności i wiedzy, która pozwala na rozróżnienie jadalnych grzybów od tych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Należy pamiętać, że inny wygląd trzonka, czy odcień kapelusza ma ogromne znaczenie! W galerii porównaliśmy i omówiliśmy cechy obu grzybów, tak by każdy z łatwością mógł je rozpoznać w lesie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska