Spis treści
- W Europie odnotowano niewielki ogólny spadek martwych urodzeń w ostatnich latach
- Rodzi się mniej dzieci z niską masą urodzeniową. W Polsce stanowią niecałe 5 proc. noworodków
- Mniejsza liczba przedwczesnych porodów w niemal całej Europie
- Matki są coraz starsze, a ciąż mnogich jest coraz mniej
- Nieznaczny wzrost liczby wykonywanych cięć cesarskich w Polsce na przestrzeni pięciu lat
W Europie odnotowano niewielki ogólny spadek martwych urodzeń w ostatnich latach
Jak wykazało badanie przeprowadzone w ramach projektu Euro-Peristat, w latach 2015-19 wskaźniki martwych urodzeń i umieralności noworodków nadal spadały w przeważającej części Europy, ale spadki te były mniej wyraźne niż w poprzednich latach, a w niektórych krajach sytuacja nie poprawiała się, a nawet uległa pogorszeniu.
Martwe urodzenia to – według definicji Euro-Peristat – zgony płodów w 24 tygodniu ciąży lub później (międzynarodowe porównania generalnie wykorzystują próg 28 tygodni). W 2019 r. mediana wskaźnika martwych urodzeń w 24. tygodniu ciąży lub później wyniosła 3,2 na 1000 żywych i martwych urodzeń ogółem (od 1,8 w Estonii do 4,7 na Cyprze; w Polsce 2,9).
W latach 2015-2019 widoczny był niewielki ogólny spadek martwych urodzeń, szacowany na 1 proc. rocznie, ale wiele krajów – na przykład Belgia i Niemcy – nie wykazało żadnych zmian lub nawet niewielki wzrost liczby urodzeń martwych dzieci. Kontrastuje to z poprzednimi raportami Euro-Peristat, w których zaobserwowano bardziej wyraźne i obejmujące więcej krajów spadki.