Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak skarbówka walczy z szarą strefą, również w Kujawsko-Pomorskiem. Oto, jak wygląda prawdziwy paragon fiskalny

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wyjeżdżamy teraz nad morze, w góry, na Mazury czy do miejscowości turystycznych regionu. Szczególnie w te miejsca ruszyli z kontrolami urzędnicy skarbówki.
Wyjeżdżamy teraz nad morze, w góry, na Mazury czy do miejscowości turystycznych regionu. Szczególnie w te miejsca ruszyli z kontrolami urzędnicy skarbówki. Radosław Brzostek
Mieszkańcy Kujaw i Pomorza mogą pomóc kontrolować, czy np. sprzedawcy sezonowych barów, sklepików, lodziarni czy kramów - uczciwie wydają paragony, a nie fałszywe. W teren ruszyli też kontrolerzy ze skarbówki.

Spis treści

Skarbówka walczy z szarą strefą. Apeluje: - Pamiętajmy o braniu paragonów. Ułatwią zgłoszenie reklamacji, porównanie cen i sprawdzenie, czy transakcja została prawidłowo rozliczona.

- Niedawno wróciliśmy z rodziną znad morza. Mieliśmy wynajęty domek, za który zapłaciliśmy gotówką ponad 2 tys. zł, nie było innej możliwości. Właściciel schował te pieniądze do kieszeni, nie dał nam żadnego pokwitowania, nie mówiąc już o paragonie, choć to oficjalnie zgłoszona działalność - wspomina pan Sebastian z Bydgoszczy. - W ogóle było tam sporo punktów handlowych, gdzie wisiała informacja "płatność tylko gotówką", a wydawane paragony nie wyglądały na takie, jakie dostaje się w zwykłym sklepie.

Paragony kelnerskie

Zdarzają się też, jak mówią urzędnicy skarbówki, paragony kelnerskie, m.in. w lokalach gastronomicznych naszego regionu. Jest to nic innego, jak dokument wypisany odręcznie, na bloczku oznaczonym np. jako "pokwitowanie wpłaty". Może to być również dokument zbliżony z wyglądu do paragonu fiskalnego. Nie jest to jednak paragon fiskalny, jeżeli nie pochodzi z wydruku z kasy fiskalnej.

Paragony niefiskalne

Pan Jacek z Torunia niedawno wrócił z żoną z Zakopanego. Opowiada, że za parking przed znaną doliną zapłacił 75 zł i dostał "paragon niefiskalny". To z kolei dokument wystawiony przed fiskalizacją kasy, czyli przestawieniem pamięci kasy na trwały i nieodwracalny zapis wszystkich transakcji sprzedaży). Służy tylko do nauki lub testowania urządzenia.

Tajemnicą poliszynela, jak gastronomia próbuje wystawić skarbówkę wydając "paragony kelnerskie". To kawałek kartki z podanymi skrótowo i niezrozumiale pozycjami, a na końcu cena. Nagłówek brzmi: "rachunek dla konsumenta". Jak wiadomo, chodzi to, by ominąć płacenie podatków. W praktyce wygląda to tak, że wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. To on ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, jednak te pieniądze nie trafiają do budżetu, a do kieszeni sprzedawcy.

Wyjeżdżamy teraz nad morze, w góry, na Mazury czy do miejscowości turystycznych naszego regionu. I szczególnie w te miejsca, ale nie tylko, ruszyli z kontrolami urzędnicy skarbówki.

Weź paragon. Akcja wakacyjna

- "Weź paragon" to nasza coroczna akcja, m.in. na Kujawach i Pomorzu - informuje Kinga Błaszczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Paragon, choć z pozoru może wydawać się nieistotny, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe, jak np. kelnerskie. Zdarza się, że nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować.

Jak wygląda prawdziwy paragon fiskalny?

Kinga Błaszczyńska dodaje, że wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale także dla nas wszystkich. Paragon stanowi podstawę do ewentualnej reklamacji towaru, umożliwia też zweryfikowanie cen produktów. Ewidencjonowanie sprzedaży jest też istotne dla stworzenia warunków uczciwej konkurencji. Paragon potwierdza, że podatek trafił do budżetu państwa.

Każdy paragon fiskalny jest dowodem sprzedaży i zawiera charakterystyczne elementy, między innymi centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP wystawcy, jego nazwę i adres, logo i numer unikatowy kasy.

Tak wygląda prawdziwy paragon fiskalny.
Tak wygląda prawdziwy paragon fiskalny. Przemek Świderski

Tutaj zgłosisz, że nie dostałeś paragonu

Zgłaszajmy, jeśli nie otrzymaliśmy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić. Możemy to zrobić:

  • w urzędzie skarbowym,
  • przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000, · na e-mail: [email protected],
  • przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska