Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak w naszym regionie buduje się markę Doliny Dolnej Wisły. Pierwsze spotkanie 16 maja w Chełmnie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kujawsko-pomorska Dolina Dolnej Wisły charakteryzuje się niezwykłą malowniczością. Teraz będzie budowana jej marka turystyczna
Kujawsko-pomorska Dolina Dolnej Wisły charakteryzuje się niezwykłą malowniczością. Teraz będzie budowana jej marka turystyczna K-POT
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna (K-POT) rozpoczyna realizację projektu “Budujemy markę Doliny Dolnej Wisły", w partnerstwie z powiatem świeckim oraz we współpracy z gminami miasto Grudziądz i Chełmno.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

To już czwarta z pięciu autonomicznych regionalnych marek współtworzących Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc. W przyszłym roku K-POT dopełni konstelacyjną mapę markowym Pojezierzem Brodnickim.

W 2019 roku powstała strategia marki Kujawy. W trudnym dla turystyki czasie pandemii pracowaliśmy nad marką Pałuki (rok 2020) i Bory Tucholskie (2021). Dzięki zaangażowaniu JST, NGO i przedsiębiorców, regiony te zyskały strategie komunikacji wraz z planami marketingowymi. Celem naszych tegorocznych spotkań jest wypracowanie założeń spójnej komunikacji Doliny Dolnej Wisły i zaangażowanie społeczności w budowanie silnej, rozpoznawalnej marki, gotowej do konkurowania o turystów i przyjaznej dla mieszkańców – mówi Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Synergia działań promocyjnych we wspólnym nurcie wizerunkowym jest nie do przecenienia. Kryzys w branży turystycznej dobitnie pokazał, że terytorialna marka to kapitał, który pomaga przetrwać zapaść na rynku, a po jego przebudzeniu - kieruje uwagę na to co rozpoznawalne, lubiane, darzone sentymentem. Choć są to kwestie oczywiste, w praktyce nadal pozostaje wiele do zrobienia. Stąd inicjatywa cyklu warsztatów, z którą K-POT dociera do regionalnych liderów, by spotkać ze sobą tych, którzy w swojej pracy, działalności społecznej, w poczuciu wspólnoty miejsca i tożsamości ich małej ojczyzny, mają potrzebę kreowania rzeczywistości, w której żyją.

To też może Cię zainteresować

Turystyka występuje w działaniach K-POT w roli narzędzia do tworzenia produktów lokalnych, wprowadza nową perspektywę, pozwala odnieść się do trendów (nie tylko w naszej branży ale też społecznych, lifestylowych, edukacyjnych itd.).

Sięgają po różnych klientów

Koncepcja marek regionalnych ma zapobiegać ich wewnętrznej „kanibalizacji”, tj. ubieganiu się o turystów z tych samych segmentów rynku. Bez szczególnych zabiegów marketingowych można sięgać po klientów o całkowicie odmiennych motywach podroży. Kujawy odwołują się do tzw. srebrnej turystyki (trendu „silver tsunami” i life balance), Pałuki - do edukacji w każdym wieku (long life learning oraz edutainment – nauka przez zabawę), Bory Tucholskie do relacji człowieka z naturą i kwestii klimatycznych.

Popularność Doliny Dolnej Wisły wśród turystów wzrasta m.in. dzięki Festiwalowi Smaku w Grucznie, Święcie Śliwki w Strzelcach Dolnych czy ofercie Szlaku „Niech Cię Zakole”. Tym bardziej wymaga dyskusji w kontekście obecnych trendów, analizy zasobów, tożsamości i potencjału, analizy potrzeb turystów i mieszkańców, a także planów rozwoju turystyki w nowej strategii województwa.

To też może Cię zainteresować

Warsztaty „Budujemy markę Doliny Dolnej Wisły” odbędą się w Chełmnie (16 maja) oraz Chrystkowie (18 maja). Opiekę ekspercką powierzono renomowanej agencji marketingu terytorialnego LOCATIVO z Krakowa. Projekt został objęty patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska