Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

- Projekt wprowadza także zgodną z systematyką finansów publicznych formę dotacji podmiotowej przyznawanej Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu „Wody Polskie” oraz możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez „Wody Polskie” dotyczącej wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, innych niż elektrownie wodne – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Dla lepszego oczyszczania
W ramach nowelizacji doprecyzowane zostały dotychczasowe obowiązki gmin, m.in. jeśli chodzi o ewidencjonowanie i sprawozdawczość dotyczącą gospodarowania nieczystościami ciekłymi, w tym z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz przepisy dotyczące procedur sprawozdawczych związanych z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Uregulowano też kwestię powiązania KPOŚK z wieloletnimi planami rozwoju modernizacji urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych.
To też może Cię zainteresować
W projekcie uzupełniono przepisy dotyczące funkcjonowania systemu obsługi ścieków dowożonych do oczyszczalni specjalnym taborem, w zależności od wielkości aglomeracji, z której pochodzą. Uproszczeniu uległa także procedura wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków. Określono zasady dotyczące postępowania z nieczystościami ciekłymi z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy.
Więcej energii ze źródeł odnawialnych
Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” będzie mogło prowadzić działalność gospodarczą także w zakresie innych odnawialnych źródeł energii niż tylko elektrownie wodne. Rozwiązanie to zwiększy przychody PGW WP i zapewni lepsze wykorzystanie potencjału majątku Skarbu Państwa.
Jak informuje Szymon Huptyś, recznik prasowy Ministerstwa Infrastrukjtury - nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów, które zaczną obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia.
Bydgoszcz zainteresowana fotowoltaiką
- Podjęliśmy już wstępne działania, aby wytypować lokalizację dla budowy farmy fotowoltaicznej – mówi Edyta Rynkiewicz, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
To też może Cię zainteresować
Po wejściu przepisów zmieniających Prawo wodne, które dadzą możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez „Wody Polskie”, tj. wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, innych niż elektrownie wodne, RZGW w Bydgoszczy chciałby uzyskać dokumentację niezbędną dla budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 1 MW wraz z infrastrukturą techniczną w gminie Kcynia.