Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda protest rolników w Grudziądzu. Utrudnienia w ruchu, także MZK Grudziądz, 9 lutego 2024

(PA)(PB)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ulicami centrum Grudziądza w piątek, 9 lutego jeżdżą ciągniki protestujących rolników! Powoduje to utrudnienia w ruchu. W Grudziądzu trwa protest rolników. Dlaczego rolnicy strajkują?

AKTUALIZACJA GODZ. 13.10: Przy "Auchan" na rolników czeka stoisko z poczęstunkiem: chleb ze smalcem i rogaliki. Przyjechali tutaj radni oraz wójtowie i burmistrzowie z powiatu grudziądzkiego.

Przy "Auchan" na rolników czeka stoisko z poczęstunkiem.
Przy "Auchan" na rolników czeka stoisko z poczęstunkiem. Aleksandra Pasis

AKTUALIZACJA GODZ. 13: Ciągniki rolnicze zjeżdżają na teren parkingu przy "Auchan". Szosa Toruńska na odcinku rondo Dmowskiego - rondo przy stacji BP będzie zablokowana przez około 30 minut.

AKTUALIZACJA GODZ. 12.20: Protestujący rolnicy dojechali do ronda przy dawnym Auchan. Część z nich pojechała w stronę osiedla Mniszek.

AKTUALIZACJA GODZ. 11.20: Kolumna 70-80 ciągników rolniczych przejechała ulicami Piłsudskiego i Włodka w Grudziądzu. Ruchem sterowali policjanci.

Około 70- 80 ciągników rolniczych przejechało ulicami Grudziądza
Około 70- 80 ciągników rolniczych przejechało ulicami Grudziądza Piotr Bilski

AKTUALIZACJA. GODZ. 10:40. Jak poinformował Marek Duszyński, szef Samoobrony rolnicy nie dojadą na urząd celny w Białym Borze gdyż nie ma tam miejsca dla blisko 200 ciągników. - Decyzja o zmianie zapadła w czwartek wieczorem (8. lutego) gdyż nie zmieścilibyśmy się tam z taką ilością traktorów. Jedziemy na plac parkingowy przy dawnym Auchan. Tutaj po południu planowana jest konferencja prasowa. Są z nami Litwini - mówi "Pomorskiej" z trasy Marek Duszyński, przewodniczący Związku Zawodowego Rolnicza Samoobrona, mieszkaniec gminy Łasin w powiecie grudziądzkim.

AKTUALIZACJA. GODZ. 10.30 Do Grudziądza zaczyna wjeżdżać kolumna ciągników. Korki w tej chwili wynoszą ponad pół godziny. Ważne! Rolnicy nie dojadą do Białego Boru. Ich głównym punktem gdzie się zgromadzą będzie plac parkingowy na dawnym markecie Auchan przy osiedlu Rządz.

Należy zatem liczyć się ze sporymi opóźnieniami w ruchu. Ciągniki będą poruszały się Grudziądzem. Warto wybierać alternatywne drogi, m.in. Trasę Średnicową.

Protest rolników w Grudziądzu 9 lutego 2024

W piątek, 9 lutego protestować będą rolnicy w całym kraju. Nie ominie to także Grudziądza. Ulicami miasta ma przejechać kolumna ciągników rolniczych, licząca - jak zapowiadają organizatorzy rolniczego protestu - 150 a nawet 200 ciągników.

Kolumny ciągników rolniczych do Grudziądza wjechać mają z dwóch stron: od Łasina oraz od Maruszy.

Rolnicy do Grudziądza wjadą od strony Łasina

Protestujący rolnicy z powiatu grudziądzkiego zbierać się będą w piątek, 9 lutego, od g. 8 przy starym młynie w Łasinie. Stąd Drogą Krajową nr 16 będą jechali w stronę Grudziądza.

Już w Grudziądzu, w okolicy ronda kardynała Wyszyńskiego (przy nowym McDonald's) przy ul. Paderewskiego grupa z Łasina połączyć się ma z rolnikami nadjeżdżającymi od strony Kwidzyna. Ich celem będzie przejazd przez Grudziądz do Białego Boru.

Rolnicy z grupy łasińskiej w Grudziądzu przejadą ulicami:

 • Paderewskiego,
 • Karabinierów,
 • Piłsudskiego,
 • Focha,
 • Włodka,
 • Chełmińską
 • i Szosą Toruńską w stronę Białego Boru.
Policjanci czekają na przejazd kolumny ciągników rolniczych przez skrzyżowanie ul. Włodka i Chełmińskiej
Policjanci czekają na przejazd kolumny ciągników rolniczych przez skrzyżowanie ul. Włodka i Chełmińskiej Piotr Bilski

Drugim miejscem zbiórki rolników będzie stacja paliw w Maruszy pod Grudziądzem.

Tutaj rolnicze ciągniki będą się zjeżdżały od g. 8.30. Później uczestnicy protestu przejadą ulicami Grudziądza:

 • Warszawską,
 • Hallera,
 • Bora-Komorowskiego,
 • Chełmińską i Szosą Toruńską do Białego Boru.

Na tych ulicach Grudziądza utrudnień w ruchu samochodów, a także autobusów MZK Grudziądz spodziewać się należy w okolicach g. 9-9.30 oraz w okolicach godziny 15, kiedy to planowane jest zakończenie rolniczego protestu w Grudziądzu.

Rolnicy nie zapowiadają blokowania ulic w Grudziądzu, jednak sam przejazd kolumn licznych ciągników spowoduje utrudnienia w ruchu

- W związku z przejazdem przez Grudziądz protestujących rolników, wystąpią utrudnienia w komunikacji miejskiej na terenie samego miasta - uprzedzają urzędnicy z wydziału komunikacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Protestujący rolnicy zmienili plany i nie będą - jak wcześniej planowali - dojeżdżali do Białego Boru. Mają jeździć ciągnikami tylko na terenie Grudziądza.

Dlaczego protestują rolnicy w całym kraju?

Przypomnijmy, że rolnicy z powiatu grudziądzkiego protestowali już 24 stycznia: Rolnicy z okolic Łasina jadą na protest w Nowym Mieście Lubawskim.

- Nie zgadzamy się z polityką rolną Unii Europejskiej, która doprowadza do likwidacji gospodarstw i zdrowej żywności - mówi Marek Duszyński z Samoobrony, organizator protestów w Grudziądzu. - Sprzeciwiamy się niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy!

Więcej o postulatach rolników TUTAJ

Protest rolników na ulicach Grudziądza:

Rolnicy przejechali przez ul. Włodka w Grudziądzu

Tak wygląda protest rolników w Grudziądzu. Utrudnienia w ruc...

Trwa głosowanie...

Czy popierasz protest rolników?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska