Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie będą nowe połączenia kolejowe w woj. kujawsko-pomorskim. Rekord pasażerów w 2023 roku!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W nowym rozkładzie jazdy PKP od 10 grudnia 2023 roku pojawią się m.in. nowe połączenia w weekendy i w święta między Toruniem  i Bydgoszczą.
W nowym rozkładzie jazdy PKP od 10 grudnia 2023 roku pojawią się m.in. nowe połączenia w weekendy i w święta między Toruniem i Bydgoszczą. Archiwum/Polska Press
225 mln zł - tyle samorząd województwa zamierza przeznaczyć na kujawsko-pomorskie koleje w przyszłym roku, to więcej o 12 procent w porównaniu do 2023 r. Dojdą m.in. dodatkowe połączenia między Bydgoszczą a Toruniem.

Spis treści

Podczas konferencji prasowej marszałka województwa (5 grudnia) m.in. został podpisany list intencyjny, który pozwoli na przygotowania do uruchomienia połączeń kolejowych między Ciechocinkiem a Aleksandrowem Kujawskim.

Na te trasy wrócą pociągi

- Ostatnio pociągi kursowały tutaj kilkanaście lat temu, jednak brak pieniędzy i stan techniczny torów spowodowały, że zostały one zawieszone - wspominał Piotr Całbecki. - Chcemy je przywrócić, a pierwszy krok w tym kierunku to remont linii kolejowej. Podpisany właśnie list intencyjny daje początek do powrotu potrzebnych i oczekiwanych pociągów do Ciechocinka.

Podpisany list intencyjny otwiera możliwość powrotu kolei na tory między Ciechocinkiem a Aleksandrowem Kujawskim.
Podpisany list intencyjny otwiera możliwość powrotu kolei na tory między Ciechocinkiem a Aleksandrowem Kujawskim. Grzegorz Olkowski

Będzie więcej pieniędzy na koleje w regionie - ile?

W kolejnej części konferencji przedstawiciele przewoźników przekazali informacje o nowym rozkładzie jazdy PKP, który wejdzie w życie 10 grudnia.

- Spodziewamy się, że w tym roku przewieziemy na Kujawach i Pomorzu rekordową liczbę pasażerów przekraczającą siedem milionów, a w 2022 roku to było sześć milionów - komentował marszałek Piotr Całbecki.

- Ponad 6 milionów pociągokilometrów w 2024 roku to o 5 procent więcej niż obecnie i bijemy rekord, jeśli chodzi o pieniądze przeznaczone na regionalne koleje. W nowym budżecie będzie o 12 procent więcej i to jest kwota 225 mln zł - dodała Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa.

Podczas konferencji powtórzono, co niedawno pisaliśmy, czyli, że nie ma znaczących zmian w nowym rozkładzie jazdy, który wejdzie w życie 10 grudnia.

- Świadczy to na pewno o jego stabilności i zadowalającej gęstości połączeń. Oczywiście, trwają remonty i nie zawsze jest możliwość ułożyć rozkład idealnie według oczekiwań,bo takiego nie ma i nigdy nie będzie.I trzeba też pamiętać, że z naszych torów korzystają również pociągi towarowe i dalekobieżne - powiedział Wiktor Plesiński, dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i zdradził, że województwo przymierza się do zakupu kolejnych, nowych pociągów.

Nowe pociągi w weekendy i święta. Także w Kujawsko-Pomorskiem

Grażyna Dalak-Ożóg, naczelnik Działu ds. Przewozowo-Handlowych w bydgoskim oddziale Polregio stwierdziła, że udało się wypracować bardzo dobrą ofertę: - Będziemy ją jeszcze udoskonalać. Mamy wzrost pracy eksploatacyjnej, w naszym przypadku o 90 tysięcy pociągokilometrów w grudniowym rozkładzie jazdy. Uzyskaliśmy ponownie połączenie z Łodzią, są nowe w weekendy i w święta między Toruniem i Bydgoszczą, wydłużyliśmy niektóre relacje do Kutna.

Nowe przystanki od 10 grudnia

Dodajmy na koniec, że będą nowe przystanki.

  • Na 10 grudnia planowane jest oddanie do użytku przystanku Tuchola Rudzki Most w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Międzylesie. Z nowej stacji będzie można wsiąść do pociągów w kierunku Chojnic i Bydgoszczy (linia nr 208 Działdowo - Chojnice).
  • Ponadto zostanie oddany do użytku przystanku Grudziądz Tuszewo (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni - Malbork). Zwiększy on możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta.

Zaś w styczniu 2024 roku, po wznowieniu ruchu pociągów przez remontowany most kolejowo - drogowy przez Wisłę, planowane jest otwarcie przystanku Grudziądz Śródmieście (linia kolejowa nr 208 Działdowo - Chojnice).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska