Projekt rozpoczął się 1 marca 2022 r., a zakończy 31 października 2023 r. Spotkania odbywają się cykliczne, ostatnie było 24 listopada, w przyszłym roku zaplanowano sześć, również online. Można rozszerzyć wiedzę na temat przepisów, podatków, możliwości dofinansowania zagrody edukacyjnej, marketingu czy pomysłów na taką działalność.
Liderem projektu jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, a kieruje go do osób zainteresowanych rozszerzeniem swoich agroturystyk o działalność edukacyjną, a także do tych, którzy taki pomysł dopiero rozważają. Na portalu KPODR zachęca do tego Aleksandra Hapka z KPODR Minikowo, koordynatorka projektu:
- Gospodarze uzyskują dodatkowy dochód i przedłużają okres korzystania z obiektu również poza sezonem wakacyjnym, szkolnictwo uzyskuje nowe miejsca realizacji podstawy programowej w praktyce, a dzieci i młodzież mogą kształcić się w otoczeniu przyrody.
Podczas ostatniego spotkania, które odbyło się 24 listopada, uczestnicy pytali o wybór odpowiedniej formy prawnej. Na pytania odpowiadał Paweł Wysiński z Kancelarii Doradztwa Podatkowego w Bydgoszczy. - Biorąc pod uwagę fakt, że głównym odbiorcą oferty obiektu miałyby być grupy szkolne i przedszkolne, niemożliwym staje się korzystanie z ulg przewidzianych dla działalności agroturystycznej (uczestnicy zajęć nie byliby traktowani jako osoby przebywające na wypoczynku) – wyjaśnia Aleksandra Hapka. - W związku z tym ekspert wyszedł z dwiema propozycjami: dla osób chcących przetestować świadczenie tego rodzaju usług lub świadczących je okazjonalnie oraz dla osób, które chcą traktować je jako jedno z podstawowych źródeł dochodu.
W pierwszym przypadku zalecił działalność nierejestrowaną. - Ale ogranicza ją miesięczny próg przychodów, którego nie można przekroczyć, chcąc na niej pozostać – objaśnia koordynatorka. - Drugi przypadek wymaga rejestracji działalności gospodarczej, przy czym rolnik opłaca podwójny KRUS, wybiera formę opodatkowania według zasad ogólnych i wtedy stara się nie przekroczyć dochodu w wysokości 60 tys. złotych rocznie. Korzysta z kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł), a od reszty odprowadza podatek w wysokości 12 proc. To pozwala nie przekroczyć rocznej kwoty podatku dochodowego pozwalającej na pozostanie w KRUS-ie (3723 złote).
Zagrody edukacyjne łączą gospodarkę wiejską z ekologią, ginącymi zawodami, kuchnią, przetwórstwem, rękodziełem, zajęciami gospodarskimi, obrzędami. Zrzesza je Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych, w Kujawsko-Pomorskiem jest ich 11.
Kujawsko-pomorskie zagrody edukacyjne i programy edukacyjne
- Toskania Kociewska - Bochlin, gmina Nowe (zioła w życiu człowieka, dieta Królowej Bony, spotkanie ze zwierzętami domowymi i hodowlanymi)
- Stajnia Leźno - Małe Leźno, gmina Brzozie (koń jako przyjaciel człowieka, warsztaty kulinarne, kowal - jako przykład tradycyjnego zawodu, ekologia, kąpiele leśne)
- Lawendowa Zagroda – Leszcze, gmina Złotniki Kujawskie( zmysłowym szlakiem lawendy, sekrety pszczółek, laboratorium urody, ziołowe moce, kwiatuszki mniam, mniam, Matka Ziemia - zajęcia ekologiczne, aromaterapia i perfumeria, lawendowe wrzeciona, lawendowe wianki)
- Ranczo Pod Olszyną - Nowy Ciechocinek (jajo czy kura, koń w służbie człowieka)
- Wiejskie Gospodarstwo Edukacyjne Babaluda - Parowa Falęcka, gmina Chełmża (od owieczki do czapeczki, tradycja w mleku zamknięta, kukiełki, szczodraki i kujawskie bochenuski)
- Wioska Ginących Zabaw - Gostkowo, gmina Łysomice (od sadzeniaka do wykopanego ziemniaka, jak powstaje chleb, okoniach - od A do Z, czym się poruszano, jak nie było samochodów, zwierzęta w naszym gospodarstwie. Czy na wsi zimą można się nudzić i w co bawiły się dzieci jak nie było komputerów?)
- Ekoagroturystyka „Pachotowko” - Gzin, gmina Dąbrowa Chełmińska (ekologiczna uprawa zbóż: z pola na stół, ekologiczna uprawa warzyw i ziół: warzywa na wesoło, ekologiczny chów gęsi owsianej, kurki zielononóżki, perliczek i kaczek, warsztaty ekologiczno-kulinarne: gęsia uczta, z lasem za pan brat)
- Agroturystyka „Gzinianka” - Gzin, gmina Dąbrowa Chełmińska (krowa jako żywicielka rodziny, każdy może być piekarzem, regionalne wyroby wędliniarskie, replika wyrobów z gliny z grodziska w Gzinie, ruch ważnym elementem życia, wieś w decoupage)
- Edukacyjna Zagroda Wiejska – Kozielec, gmina Dobrcz (przygoda wielkanocna, wiosna w zagrodzie, wakacyjna przygoda)
- Agroturystka nad jeziorem Sopień - Mały Głęboczek, gmina Brzozie (od ziarenka do bochenka, produkcja zbóż)
- Park Sienno – Sienno, gmina Dobrcz (ogród ekologiczny w 4 porach roku, tradycje wiejskie, czyli jak pracowała moja prababcia i mój pradziadek, zdrowe pożywienie i styl życia)
Osoby, które chciałyby uczestniczyć w kolejnych szkoleniach z cyklu „Gospodarstwo edukacyjne - innowacyjna forma przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”, KPODR zaprasza do kontaktu z koordynatorką: Aleksandra Hapka, tel. 693-301-527, e-mail: [email protected].
Źródło: KPODR
