Niedobór żelaza - objawy
Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem, odpowiada za wiele procesów niezbędnych do funkcjonowania komórek, reguluje też liczne funkcje organizmu.
To Cię może też zainteresować
Żelazo to ważny składnik odżywczy dla czerwonych krwinek. Jeśli nie ma wystarczającej ilości żelaza w swojej diecie, ciało może doświadczyć pewnych niepożądanych skutków ubocznych. Może się nawet rozwinąć anemia – stan, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek, które spełniają istotną rolę w pobieraniu tlenu.
Nawet mimo bogatej i zróżnicowanej diety, można łatwo narazić się na niedobory żelaza. Przy niedoborach, człowiek szybko odczuwa negatywne efekty i zmiany w samopoczuciu. Okazuje się, że niedobór żelaza bardzo łatwo przeoczyć.
Objawy niedoboru żelaza
Niedobór żelaza jest najczęstszym niedoborem składników odżywczych na całym świecie - mówią specjaliści. Osoby, którzy stosują dietę roślinną, są również zagrożone niedoborem żelaza. Najbardziej chłonną formą jest żelazo hemowe, które znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego - tłumaczą eksperci. Organizm sygnalizuje niedobór żelaza poprzez najróżniejsze dolegliwości. Objawy niedoboru żelaza bardzo łatwo można zbagatelizować.
Niedobór żelaza może powodować długotrwałe problemy zdrowotne. Bez wystarczającej ilości żelaza organizm będzie wytwarzał mniej krwinek czerwonych lub wytwarzał mniejsze krwinki czerwone niż normalnie. Prowadzi to do niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Według ekspertów istnieją objawy, które wskazują, że na pewno brakuje Ci żelaza.
Takie objawy to znaki ostrzegawcze, które wskazują na niedobory żelaza - lista
Warto poznać kilka oznak, które zdaniem lekarzy świadczą o niedoborach żelaza w organizmie. Te objawy mogą wskazywać na niedobór żelaza. Oto najważniejsze oznaki, których nie wolno lekceważyć - szczegóły w poniższej galerii:
