Depresja sezonowa nazywana jest inaczej sezonowym zaburzeniem afektywnym. Jest cykliczna - pojawia się ona w okresie jesienno-zimowym, natomiast ustępuje wiosną i latem. Depresji sezonowej nie można mylić z chwilowym pogorszeniem nastroju czy brakiem formy. Jej objawy trwają wiele miesięcy, są bardzo dokuczliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie.
Przyczyny depresji sezonowej
Prawdopodobnie główną przyczyną depresji jesiennej jest niedomiar światła słonecznego (na obszarach, gdzie odnotowuje się niedobór światła słonecznego, odsetek osób cierpiących na depresję sezonową może sięgać nawet 10%). Dużą rolę odgrywają także czynniki genetyczne, a także zaburzenia w wydzielaniu serotoniny, noradrenaliny, dopaminy i melatoniny, które powodują, że niektórym osobom trudniej przystosować się do cyklicznych zmian pogodowych (krótsze dni, mniej światła słonecznego). W leczeniu tego zaburzenia pomocna może być fototerapia.
Takie objawy wskazują, że cierpisz na jesienną depresję
Objawy depresji sezonowej zakłócają emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne funkcjonowanie człowieka. Utrzymują się przez wiele miesięcy. W galerii zestawiliśmy listę najpowszechniejszych objawów depresji sezonowej. Sprawdź, czy to zaburzenie dotyczy także ciebie lub twoich bliskich:
