Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie rzeczy i świadczenia może zająć komornik. Także zwierzęta domowe

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Jakie rzeczy i świadczenia może zająć komornik? Pokazujemy na kolejnych zdjęciach w dalszej części galerii.
Jakie rzeczy i świadczenia może zająć komornik? Pokazujemy na kolejnych zdjęciach w dalszej części galerii. Pixabay.com
Ile komornik może zająć z wynagrodzenia etatowego, a ile z umowy o dzieło? Czy komornik może wziąć telewizor czy lodówkę? Wyjaśniamy co dłużnik może stracić w wyniku egzekucji komorniczej.

Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów

Na dźwięk słowa „komornik" osoby z długami zalewa zimny pot, ponieważ każda egzekucja wierzytelności to wyjątkowo trudny moment. Tym bardziej jednak warto wiedzieć, co komornik może zająć na poczet długu.

Czy komornik może zająć zwierzęta domowe, np. psa lub kota?

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów ustawy „o ochronie praw zwierząt”, zwierzęta są istotami żyjącymi, odczuwającymi cierpienie. Jednocześnie jednak w sprawach nieuregulowanych ustawą stosuje się do nich przepisy o rzeczach. W takim ujęciu psy lub koty – w szczególności rasowe i przedstawiające pewną wartość – mogą być przedmiotem zajęcia i egzekucji komorniczej.

- Nawet ustawodawca w treści przepisów kodeksu postępowania cywilnego wprost wskazuje, że do egzekucji zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z ruchomości, oczywiście z uwzględnieniem ochrony praw zwierząt. Tak więc komornik może zająć zwierzęta domowe, w tym psa lub kota - zaznacza Jacek Andrzejewski z kancelarii Eurolege.

Inną sprawą jest, że egzekucje takie w praktyce trudne są do przeprowadzenia. Głównie ze względu na przeszkody i obostrzenia związane z przechowywaniem żywych zwierząt.

Takie rzeczy i świadczenia może zająć komornik - lista

Jakie rzeczy i świadczenia może zająć komornik? Pokazujemy na kolejnych zdjęciach w poniższej galerii.

Gdzie szukać pomocy w razie problemów z komornikiem?

- Jeśli osoba zadłużona nie pamięta żadnego postępowania sądowego, a ma postępowanie komornicze, to istnieje duża i realna szansa na skuteczną pomoc. Należy jednak rozpocząć proces zmierzający do uchylenia wadliwego tytułu egzekucyjnego. Koniecznym staje się kontakt z sądem i komornikiem - radzi Jacek Andrzejewski.

Jak dodaje, proces oddłużania zawsze warto poprzedzić rozmową z doświadczonym prawnikiem, specjalistą w tym zakresie. Osoba niemająca doświadczenia procesowego może popełnić proste błędy, które w przyszłości mogą skutkować uniemożliwieniem skutecznego oddłużania z komornikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska