Przedawnienie długów to termin z kodeksu cywilnego, który pozwala na niepłacenie finansowych zobowiązań pod warunkiem spełnienia wszystkich okoliczności, a wśród nich jest brak wezwania do zapłaty od wierzyciela i upłynięcie określonego czasu wynikający z kodeksu. Czyli aby zaszło przedawnienie wierzyciel musiałby zapomnieć o naszym długu i nie upominać się o jego spłacenie przez określony czas.
- Przeczytaj: To się teraz zmieniło w licytacjach komorniczych w 2024 roku. Najnowsze zmiany, które już obowiązują
To musicie wiedzieć o przedawnieniu długu
Dlatego nie wystarczy, że upłynęło wiele lat od zaciągnięcia długu, bo każde wezwanie do spłaty przerywa bieg przedawnienia i przedawnienie liczone jest od nowa. Mówiąc krótko każde wezwanie do zapłaty rozpoczyna bieg przedawnienia od nowa. Dlatego długi sprzed nawet kilkunastu lat nadal nie uległy przedawnieniu.
Jeśli dług uległ przedawnieniu dzieje się to automatycznie. Nie trzeba składać wniosków.
To czy dług jest przedawniony możemy sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jak się okazuje przedawniony dług nadal może widnieć w rejestrze, wówczas należy wystąpić z wnioskiem o jego usunięcie. Warto wiedzieć, że przedawnionego długu nie trzeba spłacać, jeśli jednak "przez pomyłkę" go spłacimy nie możemy domagać się zwrotu pieniędzy.
Jeśli nie spłacimy długów w naszym życiu może pojawić się komornik, który jest gwarantem wykonania wyroku sądowego, czyli mówiąc najprościej pilnuje on, aby dłużnik spłacił dług, a jeśli nie chce tego robić, wykorzystuje uprawnienia, aby te pieniądze od niego odzyskać.
Po tylu latach nie trzeba spłacać długów
W przypadku terminu przedawnienia nie jest to takie proste, bo jest różna dla zobowiązań. Mamy dla Was ściągę. Zobaczcie w galerii poniżej po ilu latach mogą przedawnić się popularne długi: