Potas - za co odpowiada w organizmie?
Potas to jeden z trzech pierwiastków najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Pozostałe to chlor i sód. Bardzo istotne jest, by utrzymywać poziom potasu na właściwym poziomie, gdyż szkodzi zarówno jego niedobór, jak i nadmiar. Potas reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową, a także działanie wielu układów naszego organizmu.
Potas odpowiada za właściwe przewodzenie impulsów nerwowych, pełni kluczową rolę w procesie dotleniania mózgu i komórek, jest też bardzo ważny dla prawidłowej pracy mięśni. Dlatego jego niedobór zaburza pracę mięśni, układu nerwowego, a ciężki niedobór potasu może doprowadzić nawet do śmierci.
Potas - norma i dzienne zapotrzebowanie
Prawidłowy poziom potasu we krwi wynosi od 3,6 do 5,5 mmol/L.
Dzienne zapotrzebowanie na potas dla dorosłej osoby to 2000-3000 mg. Zbilansowana dieta bez problemu pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości tego pierwiastka.
Niedobór potasu - objawy
Obniżenie stężenia potasu w surowicy krwi do wartości poniżej 3,5 mmol/L określa się nazwą hipokaliemia. Przyczyną niedoboru potasu najczęściej jest nadmierna utrata potasu przez nerki lub przez przewód pokarmowy, ale także dostarczanie zbyt małej ilości potasu wraz z pożywieniem oraz utrata potasu przez skórę. Jeśli masz objawy, jak wymienione poniżej, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Objawy niedoboru potasu:
- zaburzenia rytmu serca i znaczny wzrost ciśnienia tętniczego,
- zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, apatia,
- osłabienie, drżenie, bolesne skurcze mięśni, a nawet paraliż mięśni,
- problemy trawienne i zaparcia,
- zaburzenia pracy nerek,
- częste oddawanie moczu lub zatrzymanie oddawania moczu,
- zaburzenia neurologiczne (uczucie mrowienia czy drętwienia skóry, nadpobudliwość nerwowa).
Niedobory potasu można wyrównać spożywając pokarmy bogate w ten pierwiastek. Dieta powinna być bogata w produkty mleczne, warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe.
Oto najbogatsze źródła potasu - TOP 9
Wbrew powszechnej opinii pomidor wcale nie jest najbogatszym źródłem potasu. Nie załapał się nawet na pierwszą dziesiątkę. Zobacz w galerii, jakie produkty zawierają najwięcej potasu. Są łatwo dostępne, praktycznie w każdym sklepie, i w dodatku są stosunkowo tanie. Kliknij i sprawdź!
Zobacz także to:
► Te urządzenia w domu pożerają najwięcej prądu - tabela 2024. Tyle kosztuje korzystanie z tych sprzętów
► ZIELONA HERBATA - TAKIE SĄ SKUTKI PICIA ZIELONEJ HERBATY. To się dzieje z organizmem, gdy pijesz ten napój
