FLESZ - Restauratorzy załamani decyzją premiera
Nielegalny dostęp do cyfrowych kanałów za ułamek kwoty
Sprawa dotyczy 33-latka, mieszkańca powiatu krakowskiego, który w marcu 2018 roku został zatrzymany przez policję za piractwo telewizyjne w Internecie. Jak dowiedli śledczy, mężczyzna przez kilka lat oferował w swoim serwisie internetowym nielegalny dostęp do kanałów. Potencjalnych klientów kusił znacznie zaniżonymi cenami abonamentów niż w przypadku zawarcia legalnej umowy z Canal+ lub Cyfrowym Polsatem. Według ustaleń policji za nielegalny dostęp do stacji płaciło kilkaset osób.
W trakcie zatrzymania, w mieszkaniu podejrzanego mężczyzny policja zabezpieczyła serwery sharingowe, a także dekodery i komputery, do których podpiętych było kilkadziesiąt kart abonenckich, które umożliwiały odbiór stacji z ofert platform CANAL+ i Cyfrowy Polsat. Dodatkowo znaleziono także 180 tys. zł w gotówce. Jak się później okazało, wspomniana kwota to tylko niewielki ułamek tego, co podejrzany zgromadził na nielegalnym procederze.
W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna posiada znacznie więcej środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych, które wraz ze znalezioną gotówką, w łącznej kwocie przeszło 1 mln zł, zostały zabezpieczone przez organy ścigania, wobec podejrzenia, że pochodzą z procederu "sharingu".
- zakomunikowała małopolska policja.
Małopolskie organy ścigania podają, że następnego dnia po zatrzymaniu 33-latek usłyszał zarzuty świadczenia niedozwolonych usług polegających na nielegalnym udostępnianiu telewizji cyfrowej, za które grozi do 3 lat więzienia. Prokuratura zastosowała w stosunku do mężczyzny dozór policyjny.
Po blisko trzech latach od zatrzymania sprawa została zakończona. Sąd Rejonowy w Wieliczce skazał mężczyznę na na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Dodatkowo sąd nakazał mu naprawienie szkody poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych:
- Cyfrowy Polsat S.A. kwoty 526 299,53 złotych,
- CANAL+ Polska S.A. kwoty 526 299,53 złotych.
Rekordowa kara za nielegalny streaming
Zasądzona kara spotkała się z zaskoczeniem nie tylko oskarżonego, ale także samych poszkodowanych. Zarówno Cyfrowy Polsat, jak również CANAL+ podkreślają, że to rekordowa kara za nielegalne udostępnianie sygnału telewizyjnego. Jeszcze nigdy w historii w Polsce kara za piractwo telewizyjne nie wyniosła miliona złotych. Wyrok jest prawomocny.
