Tarcza antykryzysowa 4.0 także dla Kościoła. Na czym ma polegać rządowe wsparcie dla Kościoła?

Roman Laudański
Wojciech Matusik / zdjęcie ilustracyjne
Od najbliższej niedzieli wierni mogą uczestniczyć w mszach świętych. Jak Kościół poradził sobie w czasie pandemii, kiedy pozbawiony był z wpływów z tacy?

Tarcza antykryzysowa 4.0 dla Kościoła

W projekcie tarczy antykryzysowej 4.0 w środku nocy został wprowadzony zapis, że: “jednostka organizacyjna kościoła, związku wyznaniowego oraz kościelna osoba prawna może wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym”.

„Co robi poprawka o włączeniu związków wyznaniowych w benefity kolejnej tarczy antykryzysowej? Wjeżdża o 1.00 w nocy na Komisję Finansów Publicznych cała na biało. Zabierać pracownikom, dawać biznesom kościelnym. W jakim kraju ja żyję” – komentowała na Twitterze posłanka Lewicy Hanna Gill – Piątek.

Na czym ma polegać pomoc dla Kościoła w ramach tarczy?

- Czy ten zapis ma chronić osoby zatrudniane w instytucjach kościelnych czy duchownych? - pyta dr Paweł Załęcki, antropolog kultury i socjolog religii. - Nie znamy szczegółów. Jeśli w podobny sposób traktowane są stowarzyszenia, instytucje trzeciosektorowe, to ma to sens, bo staramy się chronić osoby – mam nadzieję – zatrudnione na etacie. Natomiast istnieje kontekst społeczny tego wsparcia. Czy to pomoc dla kościołów, związków wyznaniowych mająca chronić interesy tych jednostek? Czy to pomoc dla ludzi tam zatrudnionych jak gospodynie, organiści, itp. Nie słyszałem, by Kościół zaciągał kredyty lub sprzedawał nieruchomości by przetrwać trudne czasy i zapewne przeżywa kryzys finansowy. Jeśli pomoc trafi do świeckich, to nie widzę w tym nic złego. A jeśli okaże się, że państwo daje Kościołowi pieniądze na inne cele, to pojawi się słuszne oburzenie. „Po owocach poznamy” czy to dobre rozwiązanie.

Kryzys finansowy w Kościele z powodu pandemii

- Docierało do nas wiele informacji o dużym kryzysie finansowym w Kościele spowodowanym pandemią – mówi Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Szczególnie dotyczyło to czasu, kiedy w świątyniach mogło przebywać tylko pięć osób. Nie chcieliśmy tego nagłaśniać, Kościół również nie chciał tego robić, bo uważał, że najważniejsze są ofiary, ludzie cierpiący z powodu koronawirusa, tracący pracę, ale tak naprawdę wśród instytucji życia publicznego Kościół jest finansowo jedną z najbardziej poszkodowanych. Parafie, czyli budynki świątyni, plebanii z oświetleniem, ogrzewaniem, sprzątaniem, remontami utrzymywane są wyłącznie z ofiar wiernych, z tego co ludzie dadzą na tacę. Inaczej jest z duchownymi, bo tu dochodzą pieniądze z intencji mszalnych lub za śluby, chrzty. Czasem księża są na szkolnych etatach lub mają cząstki etatów w kurii lub seminarium, dlatego sytuacja duchowieństwa jest trochę lepsza. A jeśli chodzi o parafie, to prawie w każdej jest kościelny, organista, który często obsługuje dwie parafie, osoba pracująca w kancelarii. Ci pracownicy są utrzymywani wyłącznie z tacy, a przez dwa miesiące w kościołach nie było prawie nikogo. Stąd olbrzymie problemy każdego proboszcza, który kogokolwiek zatrudnia.

Jak dodaje red. Marcin Przeciszewski, niektóre kurie, a może nawet wszystkie, ograniczyły tzw. „opodatkowanie” parafii. - Ponieważ wszystkie wyższe szczeble w Kościele – kurie czy seminaria duchowne – nie mają własnych dochodów – utrzymują się ze składek parafii.

- Nie wiemy, jaki będzie los tej poprawki, ale jest ona zrozumiała. Nie chodzi tu o zwiększenie przychodów Kościoła, ale o rekompensatę utraconych wpływów. Inne podmioty życia publicznego – kulturalne czy sportowe – straciły na skutek sytuacji pandemicznej, Kościół również, a spełnia on pewne funkcje społeczne, odpowiada na potrzeby obywateli. Jeśli wspomaga się kina czy teatry, to czemu nie kościoły? - pyta red. Przeciszewski.

Potwierdzone: szczepionka Moderny działa na mutacje koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie