Tata ma wolne z dzidziusiem. Czy można urlop ojcowski podzielić na części?

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA, [email protected], tel. 52 32 63 161 fot. digitouch
Od 2012 roku urlop ojcowski będzie trwał dwa tygodnie, a urlop dodatkowy cztery tygodnie przy jednym dziecku
Od 2012 roku urlop ojcowski będzie trwał dwa tygodnie, a urlop dodatkowy cztery tygodnie przy jednym dziecku
Od 1 stycznia 2010 roku ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać z płatnego urlopu ojcowskiego, czyli tylko dla ojców. Na razie to tylko tydzień, ale od 2012 roku urlop ojcowski będzie trwał dwa tygodnie. Jeśli tata nie zdecyduje się na urlop, wolne dni przepadną.

 

Tata może wziąć urlop do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Z tego względu licznie korzystają z niego obecnie ci panowie, którym potomstwo urodziło się w ubiegłym roku.

Jak wyjaśnia Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przepisy kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie przewidują możliwości udzielenia go na mniejszą liczbę dni kalendarzowych niż siedem.

Do urlopu ojcowskiego stosuje się bowiem odpowiednio art. 183 (1) par. 1 kodeksu pracy, który stanowi, że podczas udzielania urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym.

Nie jest możliwe dzielenie urlopu ojcowskiego na części (co mogłoby ewentualnie dotyczyć urlopu w wymiarze dwóch tygodni, czyli obowiązującego od 2012 roku).

Na wniosek zainteresowanego

Tata, który zdecyduje się skorzystać z tego uprawnienia musi złożyć wniosek.

Należy to zrobić najpóźniej na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca jest związany tym pismem. Wobec tego musi dać wolne we wskazanym przez zainteresowanego terminie.

Złożenie wniosku z krótszym wyprzedzeniem niż siedmiodniowe nie wiąże pracodawcy. Nie spowoduje jednak utraty przez zatrudnionego prawa do urlopu. Może on bowiem zrealizować to uprawnienie w innym czasie, aż do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia.

Przerwa na opiekę nad dzieckiem jest zawsze płatna. Podczas tego urlopu ojcu przysługuje zasiłek macierzyński, czyli obliczany według 100 proc. wynagrodzenia.

Więcej wolnego

Niezależnie od urlopu ojcowskiego, ojcowie mogą wziąć jeszcze więcej wolnego na dziecko. Od 1 stycznia 2010 roku oboje rodzice mogą wziąć tzw. urlop dodatkowy. Na razie będą to dwa tygodnie w wypadku jednego dziecka lub trzy, gdy dzieci jest więcej. Ojciec może opiekować się dzieckiem trzy tygodnie (dwa dodatkowego macierzyńskiego zamiast mamy i tydzień ojcowskiego) albo nawet dziewięć tygodni (jeśli matka zrezygnuje z części obowiązkowej macierzyńskiego po 14 tygodniach, ojciec zyska 6 tygodni).

Mama dziecka po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z reszty urlopu na rzecz ojca dziecka. Ojciec musi wtedy złożyć pisemny wniosek o urlop (najpóźniej na 7 dni przed skorzystaniem z niego, a pracodawca nie może mu odmówić) na warunkach macierzyńskiego (również pełnopłatny).

Ten urlop gwarantuje ojcom takie same przywileje jak matkom na macierzyńskim (zasiłek, ochronę przed zwolnieniem itp.).

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
najka

Oni: www.ojcowski.waw.pl dużo ciekawiej piszą o urlopie ojcowskim. Warto poczytać.

Dodaj ogłoszenie