Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatuaż może powodować raka? Pleśń, tusze od drukarek i lakierów samochodowych - ostrzegają eksperci

xawi
W USA większość osób z tatuażami stanowia kobiety.Na zdjęciu: Konwent tatuażu w Katowicach
W USA większość osób z tatuażami stanowia kobiety.Na zdjęciu: Konwent tatuażu w Katowicach Marzena Bugala-Astaszow
Co dziesiąty Polak, co trzeci Amerykanin i prawie połowa Brytyjczyków ma tatuaże. Tymczasem Amerykańska Agencja Leków i Żywności publikuje nowe ostrzeżenia.

W ostatnich latach tatuaże stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek historii. W USA już około 30 proc. mieszkańców (i aż 40 proc osób do 35 roku życia) ma przynajmniej jeden tatuaż.

Amerykańska Agencji Żywności i Leków (FDA) od lat rejestruje zgłoszenia o infekcjach w wyniku zastosowania zanieczyszczonych tuszy do tatuaży, a także o reakcjach alergicznych na same tusze. W 2019 roku FDA wydała ostrzeżenie dotyczące tuszy do tatuaży, które były zanieczyszczone mikroorganizmami. W tym roku opublikowała projekt wytycznych mających pomóc producentom tuszy do tatuaży i dystrybutorom w rozpoznawaniu sytuacji, w których tusze do tatuaży mogą ulec zanieczyszczeniu.

Zanim pozwolisz wbić sobie igłę...

Infekcje mogą być wynikiem nie tylko niehigienicznych praktyk i niesprawnego sprzętu, ale także zanieczyszczonego tuszu, który zawiera bakterie, pleśnie lub inne mikroorganizmy. Często winowajcą jest stosowanie niesterylnej wody do rozcieńczania pigmentów.

Nie istnieje pewny sposób, aby stwierdzić, czy tusz jest bezpieczny, chyba że przeprowadzi się odpowiednie testy. Nawet jeśli opakowanie jest zamknięte lub etykieta mówi, że produkt jest sterylny, tusz może być zanieczyszczony.

Co zawiera tusz do tatuażu?

Tusze do tatuaży to mieszaniny płynnych barwników. Zawierają pigmenty zmieszane z wodą i mogą zawierać różne inne składniki, w zależności od rodzaju tuszu.

Badania wykazały, że niektóre tusze zawierają pigmenty stosowane w tonerach drukarek lub farbach samochodowych. FDA nie zatwierdziła dotąd żadnych pigmentów do wstrzykiwania w skórę w celach kosmetycznych.

Jakie reakcje mogą wystąpić po wykonaniu tatuażu?

Po wykonaniu tatuażu możesz zauważyć zaczerwienienie, opuchnięcie lub uczucie ciepła na skórze.

Jeśli zauważysz, że obszar nie goi się prawidłowo lub pojawi się wysypka - zaczerwienienie lub grudki w okolicy tatuażu, skontaktuj się zarówno z tatuażystą, jak i z lekarzem, szczególnie jeśli wystąpi gorączka.

Bardziej zaawansowane infekcje mogą powodować wysoką gorączkę, dreszcze i pocenie się. Leczenie może wymagać stosowania różnych antybiotyków - być może przez miesiące - a nawet hospitalizacji i/lub operacji. Wysypka może również oznaczać reakcję alergiczną. Należy poinformować o tym lekarza, jeśli pojawiają się jakiekolwiek obawy.

Wykonywanie tatuaży może narazić osobę na ryzyko infekcji lub przeniesienia chorób przenoszonych przez krew, takich jak  HIV ,  wirusowe zapalenie wątroby typu B , tężec i  sepsa , jeśli sprzęt nie jest odpowiednio sterylizowany.

Jaki jest związek pomiędzy tatuażem a nowotworami?

Niektóre atramenty do tatuażu mogą zawierać chemikalia powodujące raka.  Lekarze zwracają uwagę, że tusze do tatuażu mogą potencjalnie utrudniać lekarzom identyfikację nowotworów skóry w tatuażach.

Połączenie igieł, wstrzyknięcia atramentu i ekspozycji na promieniowanie UV może zwiększyć ryzyko raka skóry. Tusze używane do tatuaży  nie podlegają przepisom w Stanach Zjednoczonych, w wyniku czego powstają produkty zawierające nieznane elementy. Na przykład wiele atramentów używanych na rynku nadal wykorzystuje  tytan, bar, aluminium i miedź .

Według  Current Oncology Journal czarny i czerwony atrament powiązano z wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwory skóry. Najważniejsze z nich to:

  • Czerniak  – często najbardziej śmiercionośna postać raka skóry zwykle rozwija się z pieprzyka lub pojawia się jako nowa, ciemna plama na skórze.
  • Rak podstawnokomórkowy  – najczęstszy rodzaj raka skóry, rozwijający się zwykle u osób o jasnej karnacji, ale na   ten typ raka skóry mogą również zachorować osoby kolorowe .
  • Dermatofibrosarcoma protuberans – rzadki guz tkanki miękkiej, który wolno rośnie i jest diagnozowany na podstawie biopsji skóry. Przyczyna guzowatych włókniakomięsaków skóry nie jest jasno poznana.

Czy po wykonaniu tatuażu może pojawić się tkanka bliznowata?

Po wykonaniu tatuażu może powstać tkanka bliznowata, a także małe guzki lub grudki, które organizm tworzy wokół materiału uważanego za obcy. Jeśli masz skłonność do tworzenia się keloidów - blizn, które wykraczają poza normalne granice - możesz doświadczyć podobnych reakcji na tatuaż.

Co powinienem wiedzieć o badaniach rezonansem magnetycznym jeśli mam tatuaż? Niektórzy ludzie mogą odczuwać obrzęk lub pieczenie w miejscu tatuażu podczas badania rezonansem magnetycznym (MRI). Zwykle jest to rzadkie i nie trwa długo.

Czy w przyszłości mogą pojawić się problemy z tatuażami?

Nadal pozostaje wiele niewiadomych dotyczących długotrwałych skutków, jakie mogą być spowodowane przez pigmenty, inne składniki i potencjalne zanieczyszczenia w tuszach do tatuaży. Reakcje alergiczne na tusze do tatuaży mogą pojawiać się wiele lat po wykonaniu tatuażu.

Co z usuwaniem tatuaży?

Nie znamy krótko- lub długoterminowych konsekwencji rozkładania się pigmentów po laserowym usuwaniu tatuażu. Niemniej niektóre procedury usuwania tatuaży mogą pozostawić trwałe blizny i być może nie uda się całkowicie usunąć tatuażu.

Tytan, bar, aluminium i miedź w tuszach

Ale czy może również powodować inne choroby, takie jak rak? Chociaż należy przeprowadzić więcej badań,  badania sugerują, że niektóre atramenty do tatuażu w Stanach Zjednoczonych mogą zawierać chemikalia powodujące raka. Istnieją również obawy, że tusze do tatuażu mogą potencjalnie utrudniać lekarzom identyfikację nowotworów skóry w tatuażach.

Połączenie igieł, wstrzyknięcia atramentu i ekspozycji na promieniowanie UV może zwiększyć ryzyko raka skóry. Tusze używane do tatuaży  nie podlegają przepisom w Stanach Zjednoczonych, w wyniku czego powstają produkty zawierające nieznane elementy. Wiele atramentów używanych na rynku nadal wykorzystuje  tytan, bar, aluminium i miedź .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska