W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy zrealizowano film fabularny pt. „Od dziś będziemy już dobre”.
Jego tematyka obraca się wokół problemów mieszkanek MOW, a wiele przeżyć i emocji przedstawionych w filmie stanowi rzeczywiście odbicie doznań dziewcząt z ośrodka. Fabuła jest fikcyjna - oparto ją na sztuce Pawła Sali pt. „Od dziś będziemy dobrzy”, która traktuje o chłopakach z poprawczaka.
„Od dziś będziemy już dobre” to obraz poetycki, w którym ważną rolę odgrywają metafory wizualne uzyskane dzięki m.in. użyciu okrągłych luster, oraz muzyce, która oddaje przeżycia wewnętrzne dziewcząt oraz buduje specyficzną atmosferę filmu. Twórcy projektu ukazują nie tylko zewnętrzne zdarzenia, ale pejzaż wewnętrznego świata dziewcząt.
Autorem scenariusza i reżyserem tego ciekawego obrazu Paweł Lewartowski, nauczyciel kruszwickiego ośrodka, absolwent wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Autorami zdjęć są natomiast wychowawcy MOW - Krzysztof Pazderski i Krzysztof Kosiński, odpowiedzialny również za montaż i dźwięk.
Muzyką zajęli się Krzysztof Kosiński, Maciej Zamczała i Krzysztof Pazderski. W rolach głównych wystąpiły wychowanki MOW oraz wychowawcy i nauczyciele, pracujący na co dzień w młodzieżowym ośrodku.
- Naszym zamierzeniem było, aby ten projekt, poza walorami artystycznymi miał też charakter wychowawczy. Chodzi tu zwłaszcza o tak zwaną twórczą resocjalizację, która ma na celu budowanie nowych cech tożsamości u dziewcząt w twórczym działaniu poprzez sztukę - w tym wypadku przede wszystkim aktorską - podkreśla Paweł Lewartowski.
Premierę filmu „Od dziś będziemy już dobre” zaplanowano na początku grudnia br.