Badanie krwi to jedno z podstawowych w diagnostyce na każdym etapie leczenia. Badanie krwi wykonywane są zarówno osobom chorym jak i zdrowym. To proste badanie daje obraz stanu naszego organizmu. Podstawowa morfologia może wskazać jakie bardziej szczegółowe badania powinniśmy wykonać, aby stwierdzić lub wykluczyć chorobę.
Krew składa się z komórek czerwonych (erytrocytów), komórek białych (leukocytów), płytek krwi (czyli trombocytów) oraz osocza.
- Przeczytaj:Choroby do wyleczenia w sanatorium - aktualne przepisy. Z tymi schorzeniami warto wybrać się na turnus
Krew i jej grupy
Krew to płyn ustrojowy, bez którego organizm człowieka nie mógłby normalnie funkcjonować. Dorosły ludzki organizm ma około 5 litrów krwi. Ma ona bardzo ważne zadanie w funkcjonowaniu organizmu, główną jej funkcją jest transport tlenu i składników pokarmowych do komórek. Krew odgrywa także bardzo ważną rolę w reakcjach odpornościowych.
Wyróżniamy kilka grup krwi:
- w układzie grupowy ABO wyróżnia się 4 grupy krwi: A, B, AB i O .
- w układzie grupowy Rh mamy podział na dwie grupy: Rh D dodatniej albo Rh D ujemnej.
Informacje o grupie krwi są bardzo ważne w przypadku między innymi transfuzji, czyli przetoczenie krwi.
Profilaktyka w przypadku wielu schorzeń ma ogromne znaczenia. Im szybciej wykryjemy chorobę tym łatwiej ją wyleczyć lub zapobiec spustoszeniu, które może wyrządzić w organizmie. Warto pamiętać, że wiele chorób początkowo nie wykazuje żadnych objawów.
Badanie krwi pozwala wykryć poważne choroby
W galerii poniżej sprawdźcie jakie choroby da się wykryć, jeśli zrobimy badanie krwi. To mało inwazyjne badanie może wykryć wiele chorób:
Ważne jest, aby wyniki konsultować z lekarzem, nie diagnozować się samodzielnie.