
Mączniak rzekomy - po górnej stronie liści pojawiają się białe, a następnie żółte, szybko powiększające się plamy ograniczone nerwami. Po spodniej stronie liści w miejscu plam formowany jest obfity biały lub biało-szary nalot zarodnikowania patogena. Chore liście stopniowo więdną i obumierają.

Septorioza liści pietruszki - na liściach pojawiają się drobne, okrągłe, jasnobrązowe nekrotyczne plamy o średnicy kilku milimetrów. Wokół plam występuje charakterystyczna czerwonobrunatna obwódka. Z upływem czasu liczba plam na liściach oraz ich wielkość zwiększają się. Na powierzchni plam widoczne są drobne błyszczące, zagłębione w tkance roślinnej piknidia (owocniki stadium konidialnego grzyba). Przy dużym nasileniu objawów plamy łączą się ze sobą, a liście żółkną i obumierają.

Alternarioza - grzyb atakuje dolne, starzejące się liście. Infekcje rozpoczynają się od brzegów liści w postaci brązowo-czarnych plam, które szybko zwiększają swoje rozmiary. Wokół plam tkanki żółkną a liście więdną, brązowieją i obumierają. Przy wysokiej wilgotności powietrza na powierzchni plam formuje się czarny nalot zarodnikowania grzyba. Na korzeniach w okresie ich przechowywania pojawiają się ciemnobrązowe plamy powiększające swoje rozmiary.