Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te zioła pomogą nam zadbać o zdrowie. Afrodyzjakiem - lubczyk, a reszta? [lista]

Red.
LUBCZYK.Składnik miłosnych mikstur, od wieków traktowany jako afrodyzjak (nasi przodkowie byli przekonani, że zwiększa potencję, ale także pobudza libido kobiet). Pomocny w chorobach układu moczowego i pozbywaniu się toksyn z organizmu. Jego działanie wykrztuśne wspomaga walkę z męczącym, suchym kaszlem. Napar z lubczyku poleca się przy walce ze wzdęciami i niestrawnością, wrzodach żołądka czy choćby łuszczycy.
LUBCZYK.Składnik miłosnych mikstur, od wieków traktowany jako afrodyzjak (nasi przodkowie byli przekonani, że zwiększa potencję, ale także pobudza libido kobiet). Pomocny w chorobach układu moczowego i pozbywaniu się toksyn z organizmu. Jego działanie wykrztuśne wspomaga walkę z męczącym, suchym kaszlem. Napar z lubczyku poleca się przy walce ze wzdęciami i niestrawnością, wrzodach żołądka czy choćby łuszczycy. Pixabay.com/AndreasGoellner
Masz swój kawałek ziemi? Warto przeznaczyć grządkę na zioła. Kto nie ma ogrodu, nie jest na straconej pozycji - może stworzyć własny ogródek ziołowy na parapecie okiennym lub balkonie. Roztoczy cudowny aromat, przyda się także w kuchni. Podpowiadamy, jakie zioła warto posadzić, aby cieszyć się smakiem potraw, ale i lepszym zdrowiem. Sprawdź właściwości najpopularniejszych ziół!

Świeże zioła urozmaicą nasze potrawy, ale nie jest to przecież ich jedyna zaleta. Mają przecież działanie zdrowotne i pięknie się prezentują (na przykład czerwonolistne odmiany bazylii). Jeśli myślicie o tym, żeby mieć je na wyciągnięcie ręki, wybierzcie miejsce na ogródek ziołowy.

Gdzie sadzić zioła

Najlepszym punktem jest miejsce ciepłe, ciche, słoneczne - musi być odsłonięte od silnych wiatrów. Uwaga, zioła powinny mieć stale wilgotne podłoże, ale nie mogą stać w wodzie. Kto chce cieszyć się ogródkiem ziołowym, musi też cierpliwie walczyć z chwastami, które zabierają wodę, światło czy składniki odżywcze zawarte w glebie.

Idealny moment na zbiór, to godziny przedpołudniowe - aura powinna być pogodna. Co istotne, zbieramy je od lipca do końca sierpnia. Jeśli chodzi o suszone zioła, należy je przechowywać w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu (wiążemy je w pęczki, wieszamy).

Najpopularniejszymi ziołami są mięta, bazylia, estragon, tymianek, rozmaryn, lubczyk, melisa.

Zioła, które mogą rosnąć w jedne doniczce:

  • ogórecznik
  • trybula
  • rzeżucha
  • majeranek
  • pietruszka

Zioła, które lubią "samotność" to lawenda, lubczyk, bylica.

Co do czego pasuje? Dobrze dobrane zioła wydobywają smak i aromat potraw

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska