Teatr ożywi ulice

Redakcja
Koordynator projektu, Dariusz Jach (stoi drugi  od lewej) i uczestnicy Warsztatów  Terapiięciowej. - Dla uczestników WTZ udział w  tym przedsięwzięciu to na pewno będzie nowe,  wspaniałe doświadczenie. Utalentowanych  artystycznie podopiecznych, którzy będą mieli  okazję się realizować, mamy mnóstwo.
Koordynator projektu, Dariusz Jach (stoi drugi od lewej) i uczestnicy Warsztatów Terapiięciowej. - Dla uczestników WTZ udział w tym przedsięwzięciu to na pewno będzie nowe, wspaniałe doświadczenie. Utalentowanych artystycznie podopiecznych, którzy będą mieli okazję się realizować, mamy mnóstwo. Fot. Monika Smól
Udostępnij:
Od 2 do 13 czerwca w Chełmnie realizowany będzie Plener Teatru Ulicznego, organizowany przez Stowarzyszenie "Ludzie -Ludziom".

Prowadzą-cymi plener będą utytułowani instruktorzy z Holandii: Iemke Wakkers i Herman Thomasem.**

W charakterze aktorów wystąpią uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z całego powiatu chełmińskiego.

Czas na mimów i szczudlarzy

- Chełmno jako miasto niezwykle zwarte pod względem zajmowanego obszaru i niezwykle bogate w zabytki architektoniczne, stwarza komfortowe warunki do realizacji przedsięwzięć plenerowych - mówi Dariusz Jach, koordynator projektu. - Już od kilku lat w głowach pedagogów skupionych w Stowarzyszeniu "Ludzie-Ludziom"pojawił się pomysł wprowadzenia teatru ulicznego, jako formy ekspresji artystycznej urozmaicającej ofertę kulturalną miasta. W Chełmnie od kilku lat obserwujemy tendencję przywracania świetności Odpustu Chełmińskiego, który cieszy się coraz większą frekwencją turystyczną. Nie można tu pominąć Jarmarku Jaszczurczego, Nocy Świętojańskiej, Międzynarodowych Spotkań z Folklorem, Turnieju Rycerskiego, Międzynarodowych Spotkań Chóralnych, inscenizacji historycznych opowiadających o historii miasta. Teatr uliczny może stać się ich znakomitym urozmaiceniem. Dawniej do miasta za pątnikami, kupcami, wojskami, ściągali kuglarze, cyrkowcy, trupy teatralne, starające się zarobić na kawałek chleba aktorzeniem. Możemy wrócić do tej formy ekspresji.

Holendrzy nie biorą pieniędzy

W Plenerze Teatru Ulicznego weźmie udział 30 dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie i 20 pedagogów. Dla niepełnosprawnych uczestników, którzy wypadają z życia kulturalnego po zakończeniu szkoły, to wielka okazja odkryć przed mieszkańcami swoje talenty.

- Instruktorzy Z Holandii w Chełmnie gościli już kilka razy, szkolili pedagogów skupionych w Stowarzyszeniu "Ludzie-Ludziom" - dodaje Dariusz Jach. -Chełmno jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce, które może korzystać z wiedzy i doświadczeń znakomitych instruktorów. Nie pobierają oni honorarium za swoją pracę szkoleniową, co podnosi poprzeczkę przed organizatorami i uczestnikami pleneru. W zakresie metod wykorzystywania technik artystycznych w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie wyrażają sympatię do Chełmna i jego społeczności. Instruktorzy od kilkudziesięciu lat pracują razem, szkolenia studyjne organizują w Niemczech, Belgii i w Holandii.

Ogród winylowy i żywe statuy

Plener zakłada m.in.: konstruowanie aktów ulicznych, "Christo objects", "Living Status". Nikt nie wie, co wymyślą instruktorzy. A że obydwaj to artyści, więc potrafią zaskoczyć.

- Holendrzy mają plan, szykują niespodzianki, ale dla uczestników to będzie improwizacja - wyjaśnia Jach. - My wiemy na pewno, że miasto zatętni życiem teatru ulicznego, będziemy oglądać mimów, zobaczymy ogród winylowy i że ludność chełmińska będzie wciągana do tej formy teatralnej. Instruktorzy zaplanowali formy grupowe, spektaklowe, każdego dnia zajęcia odbywały się będą między godziną 10 a 16. My mamy przygotować tylko tkaniny, zabezpieczyć komputer i aparat fotograficzny, resztę materiałów przywiozą oni.

W założeniach Pleneru Teatru ulicznego w Chełmnie istotne są trzy cele. Pierwszy to wprowadzenie na trwałe w ofertę artystyczną miasta teatru ulicznego.

Talentu i zapału im nie zabraknie

- Liczymy, że ta forma ekspresji się przyjmie i że w następnych latach, w formie plenerów i przeglądów, teatry uliczne wpiszą się już na stałe w kalendarz imprez - m nadzieję koordynator projektu. - Ważne jest również edukowanie kadry pedagogicznej w zakresie wykorzystania teatru ulicznego, jako metody rewalidacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Zależy nam również na stworzeniu warunków do ekspresji artystycznej osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie z powiatu chełmińskiego, ponieważ ta grupa ludzi na co dzień nie ma ku temu warunków.

Plener Teatru Ulicznego jest możliwy do zrealizowania dzięki wsparciu finansowymu z: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz Stowarzyszenia "Ludzie-Ludziom".

Monika Smól

[email protected]

Koordynator projektu, Dariusz Jach i uczestnicy Warsztatów Terapiięciowej. - Dla uczestników WTZ udział w tym przedsięwzięciu to na pewno będzie nowe, wspaniałe doświadczenie. Utalentowanych artystycznie podopiecznych, którzy będą mieli okazję się realizować, mamy mnóstwo.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie