Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie należy robić, gdy jakość powietrza jest zła lub bardzo zła

AGW
Główny Inspektorat Ochrony Śorodwiska prowadzi mapę, na której prezentuje bieżące dane pomiarowe w całym kraju. Jakie są wskazania, gdy oznaczenia mają barwę żółtą i jakość powietrza jest umiarkowa albo czerwoną, czyli oddychamy powietrzem złej jakości?

28 grudnia, kiedy na termometrach mamy w Bydgoszczy +6 stopni Celsjusza, jakość powietrza jest bardzo dobra, na południu kraju miejscami dobra. Kiedy jednak temperatura spada, w piecach pali się więcej, wskaźniki przybierają barwy od żółtej po bordową, co oznacza przekroczenia kolejnych norm zanieczyszczenia powietrza. Co konkretnie do dla nas oznacza? GIOŚ wyjasnia oznaczenia legendy na mapie. Mapę można sprawdzać w dowolnym momencie: powietrze.gios.gov.pl, a indeks jakości powietrza w zakładce: Informacje zdrowotne.

Zielony - bardzo dobra jakość powietrza

Takie oznaczenie mówi nam, że zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na wolnym powietrzu, bez ograniczeń.

Jasnozielony - dobra jakośc powietrza

Jakość powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.

Żółty - umiarkowana jakość powietrza

Jakość jest akceptowalna. Zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci). Warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.

Pomarańczowy - dostateczna jakość powietrza

Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Czerwony - zła jakość powietrza

W takich warunkach zanieczyszczenia osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Bordowy - bardzo zła jakość powietrza

Ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Czasem na mapie możemy zauważyć oznaczenie - Brak indeksu. Jak to rozumieć? „Brak Indeksu” odpowiada sytuacji, gdy na danej stacji pomiarowej nie są aktualnie prowadzone pomiary pyłu zawieszonego lub ozonu, a jeden z nich jest w danej chwili decydującym zanieczyszczeniem powietrza w województwie. Indeks Jakości Powietrza nie jest wtedy wyznaczany, a kolor punktów na mapie bieżących danych pomiarowych zmienia się na szary. Stacja pomimo braku określonego Indeksu jest nadal widoczna i jest możliwość sprawdzenia wszystkich pozostałych wyników pomiarów.

Źródło: GIOŚ

Tego nie należy robić, gdy jakość powietrza jest zła lub bardzo zła
GIOŚ
" rel="nofollow">
Tego nie należy robić, gdy jakość powietrza jest zła lub bardzo zła
GIOŚ
Tego nie należy robić, gdy jakość powietrza jest zła lub bardzo zła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska