Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefon służbowy w trakcie urlopu. Pracownicy kupują nowe karty sim

S, AIP
Internauci podzieli się z nami swoimi pomysłami. Większość z nich kupuje po prostu nową kartę sim na wakacje. Takim nowym numerem telefonu Polacy nie dzielą się nawet ze znajomymi.
Internauci podzieli się z nami swoimi pomysłami. Większość z nich kupuje po prostu nową kartę sim na wakacje. Takim nowym numerem telefonu Polacy nie dzielą się nawet ze znajomymi. pixabay.com
Teoretycznie urlop to rzeczy święta. Co jeśli jednak w czasie naszego wypoczynku dzwoni telefon służbowy? Czy musimy go odebrać? Sprawdź, czy szef może ukarać pracownika za nieodebranie komórki?
Trwa głosowanie...

Zabierasz na wakacje swój telefon służbowy?

- Cześć osób posiada służbową komórkę, albo prywatną komórkę z dostępem do służbowej poczty i tak jak pewnym standardem jest odbieranie prywatnych maili w godzinach pracy, tak samo odbierają służbowe maile podczas urlopu - mówi Monika Fedrczuk,
konfederacja Lewiatan. - Często nie jest to obowiązek wynikający z woli pracodawcy, ale pewien nawyk, przyzwyczajenie. Oczywiście nie powinno być sytuacji w której pracownik jest zmuszany do pracy w nadgodzinach. Jednocześnie nie robiłabym dramatu, jeżeli to jest jeden mail czy jakaś wyjątkowa sytuacja- dodaje.

Więcej o sprawie mówi w materiale wideo Monika Fedrczuk, konfederacja Lewiatan.

Czy możemy powiedzieć szefowi, że nie życzymy sobie służbowych telefonów ani maili, a przy tym nie stracić pracy? - Nie ma złotego środka. Wszystko zależy od organizacji firmy. Jeśli istnieje problem zastąpienia jednej osoby podczas jej nieobecności, nie świadczy to dobrze o firmie - powiedziała w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Agnieszka Bulik z firmy Randstad.

- Firmy wciąż więcej wymagają niż dają - dodał Łukasz Komuda, ekspert z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych.

Telefon służbowy w trakcie urlopu. Pracownicy kupują nowe karty sim

Sprawa jak widać w materiale wideo nie należy prostych. Internauci podzieli się z nami swoimi pomysłami. Większość z nich kupuje po prostu nową kartę sim na wakacje. Takim nowym numerem telefonu Polacy nie dzielą się nawet ze znajomymi. To numer tylko dla najbliższej rodziny. Dzięki czemu, taki pracownik nie musi się martwić, że usłyszy swojego przełożonego podczas wypoczynku.

Kiedy szef może przerwać twój urlop?
Zasada jest taka: pracodawca ma prawo do odwołania swojego pracownika z urlopu - ale pod pewnymi warunkami. Przepisy nie określają, w jakich konkretnie okolicznościach szef może ściągnąć nas z wakacji (on sam ocenia, czy jest to konieczne i podejmuje decyzję), ale nie może tego zrobić według własnego uznania.

Zapamiętaj: odwołanie z urlopu wypoczynkowego musi być spowodowane pojawieniem się okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania przez pracownika urlopu, a niezbędna jest obecność tej właśnie osoby w zakładzie pracy.

Zobacz także: Praca w nadgodzinach i w dni wolne. To musi zapewnić tobie pracodawca!

W praktyce ten zapis może sprowadzać się do sytuacji, gdy na przykład pracownik, który miał cię zastąpić na urlopie, nagle się rozchorował, miał groźny wypadek albo do twojego zakładu pracy weszła kontrola ZUS czy urzędu skarbowego, co zmusza szefa do wezwania do pracy tych osób, których obecność w takich sytuacjach jest konieczna.

Pamiętaj! Szef nie może zażądać twojego powrotu do pracy w związku z wydarzeniami, które można było przewidzieć.

Co do zasady, przyczyny przerwania urlopu muszą być naprawdę ważne dla firmy.

Więcej o sprawie czytaj w materiale: Uwaga! W tych sytuacjach szef może cię odwołać z urlopu. Zobacz te warunki!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska