Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telewizja na kwaterze

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected]
fot. digitouch
"Mam dom nad morzem i wynajmuję pokoje letnikom. Dostałam wezwanie do uiszczenia opłat z tytułu praw autorskich.

publiczne odtwarzanie utworów
Oznacza (...) odtworzenie utworu z płyty lub kasety lub innego nośnika za pomocą odtwarzacza płyt, kaset, płyt DVD i innych urządzeń technicznych i w ten sposób poszerzenie grona odbiorców utworu.

Czy mam taki obowiązek? - pyta nasza Czytelniczka.

- Prowadzę działalność gospodarczą, która polega na wynajmowaniu czterech pokoi - uściśla nasza Czytelniczka. - Pokoje udostępniam gościom tylko w sezonie. Bardzo się zdenerwowałam, gdy otrzymałam wezwanie do uiszczenia opłat z tytuł praw autorskich. Pismo zostało wysłane przez stowarzyszenie STOART. Argumentowano, że mam wnieść tę opłatę, ponieważ goście mają w pokojach telewizory. Czy naprawdę mam taki obowiązek? Przecież nie prowadzę hotelu.

Nie tylko wykonawca
Odpowiedzi udzielono nam w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REPREZENTUJĄ INTERESY:
- autorów tekstów i kompozytorów - ZAIKS
- artystów wykonawców - SAWP (głównie artystów starszej generacji)
- artystów wykonawców, także artystów ludowych - STOART
- producentów - ZPAV

Jak informują w ministerstwie, wynagrodzenie z tytułu praw autorskich przysługuje wszystkim twórcom danego utworu muzycznego: autorowi tekstu, muzyki, a także wykonawcom - piosenkarzowi, muzykowi - instrumentaliście oraz producentowi. Interesy twórców reprezentują różne stowarzyszenia (muszą one posiadać zezwolenie ministra kultury na pobieranie opłat związanych z publicznym odtwarzaniem utworów).

Niestety, nasza Czytelniczka będzie musiała wnieść opłaty z tytułu praw autorskich.
- Płatny charakter prowadzonej działalności gospodarczej - wynajmowania pokoi za opłatą - przesądza o konieczności uiszczenia opłat z tytułu publicznego odtwarzania - informują w ministerstwie. - Nie ma tu znaczenia prywatny charakter wynajmowanych pokoi.

Trybunał zdecydował
W swojej odpowiedzi ministerstwo powołuje się na stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Trybunał uznał, że w przypadku hoteli lub obiektów o takich charakterze uiszczanie opłaty z tytułu praw autorskich jest obowiązkowe, jeśli na przykład w pokojach są telewizory.

- Jednak konieczność uiszczania wynagrodzenia wskazanym wyżej podmiotom jest uzależniona od sposobu, w jaki program telewizyjny jest udostępniany gościom hotelowym - dodają w ministerstwie.

Okazuje się bowiem, że samo postawienie telewizora w pokoju hotelowym nie nakłada na nas takiego obowiązku.

Co innego, jeśli telewizor podłączymy, doprowadzimy do niego sygnał, a więc goście będą mogli oglądać telewizję ("jeśli przy pomocy zainstalowanych odbiorników telewizyjnych podmiot świadczący usługi hotelarskie rozprowadza sygnał na rzecz swoich klientów zajmujących pokoje hotelowe, mamy do czynienia z publicznym udostępnieniem, niezależnie od wykorzystanej techniki przekazu sygnału" - czytamy w odpowiedzi ministerstwa).

Potrzebne zezwolenie ministra
- W przypadku twórców, artystów wykonawców i producentów fonogramów, których liczba może być znaczna w przypadku odtwarzania programów telewizyjnych, stosowne umowy mogą zostać zawarte za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi - informują w ministerstwie.
Lista organizacji, posiadających zezwolenie ministra wraz z informacją na temat zakresu tego zezwolenia, znajduje się w Obwieszczeniu Ministra Kultury z dnia 13 kwietnia 2004 r.(M.P z 2004 r., Nr 18, poz. 322).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska