Częstym błędem, popełnianym przez kandydatów na kierowców, jest uczenie się pytań egzaminacyjnych „na pamięć”.
Baza pytań będzie stale rozbudowywana a zatem metoda ta stanie się nieskuteczna - w przypadku, gdy kursant będzie się starał zapamiętać odpowiedzi na pytania, może się to przełożyć na coraz większą liczbę popełnianych błędów.
Przeczytaj inny materiał dotyczący motoryzacji
Właściwym rozwiązaniem jest sięganie do przepisów prawa wsparte samodzielnym myśleniem, które w praktyce będzie użyteczne także po samym egzaminie, kiedy młody kierowca będzie zdany tylko na własne umiejętności, zwraca uwagę dr inż. Tomasz Kamiński, kierownik Centrum Telemetyki Transportu ITS.
Analiza przepisów prawa, ustaw i rozporządzeń mogłaby się przy tym okazać pracochłonna i trudna do przyswojenia. Dlatego dobrą pozycją podczas przyswajania wiedzy na kursie prawa jazdy jest „kodeks drogowy”, stanowiący kompilację obowiązujących przepisów prawa, dodaje Kamiński.
– Pamiętać należy także o motywacji, zbyt duża w warunkach stresujących może przeszkadzać, ale to, czy egzamin będzie traktowany w kategoriach silnego stresu zależy od wcześniejszego przygotowania. Stres jest relacją pomiędzy oczekiwaniami ze strony czynników zewnętrznych (w tym przypadku egzaminu), a naszymi umiejętnościami. Jeśli zatem umiejętności będą dostateczne, pojawiający się stres będzie czynnikiem motywującym, a nie deprymującym – zaznacza Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.
Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ - KLIKNIJ NA ZDJĘCIE]

