Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tigran, Tibor, Salma - dziwne imiona w Bydgoszczy

(bog)
sxc
Wybierając imię swoim pociechom bydgoszczanie niezmiennie od lat sięgają po tradycyjne, polskie. Z drugiej jednak strony mamy kilku Tiborów, Tigranów i Gasparów oraz kilka Mii, Nil i Salm.

pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Sprawdziliśmy, jakie imiona mieszkańcy Bydgoszczy najchętniej nadają swoim pociechom. Okazuje się, że od stycznia do listopada 2009 roku najwięcej przybyło Julii (206), czyli nieco ponad 3,5 procent wszystkich nowych obywateli, oraz 180 Jakubów.

Kolejne miejsca wśród dziewczynek zajmują: Zuzanny (159), Maje (158), Oliwie (121), Wiktorie (112) i Amelie (103), a wśród chłopców: Kacprowie i Mateusze (po 125), Szymony (111), Bartki (97) i Filipy (91).
- Jeszcze pięć lat temu bardzo popularne były też Martyny i Mikołaje, ale można powiedzieć, że od kilku lat notujemy bardzo podobne i zbliżone tendencje - przyznaje Violetta Sadecka, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Bydgoszczy. - Z czego to wynika? Chyba od mody. Na przykład jeszcze kilka lat temu imię Amelia nie było wśród najbardziej popularnych. Wystarczyło jednak, że jedna z bohaterek serialu "Na dobre i na złe" nazwała tak swoją córeczkę i już statystyki nam rosną - przyznaje.

Podobne tendencje widoczne są w całym kraju. Według statystyk wśród chłopców królują typowe polskie imiona wynikające z tradycji, odpowiednio: Jakub, Kacper, Szymon, Mateusz, Filip, Bartosz, Michał, Piotr, Wiktor i Dawid. Ogólnopolska tendencja imion dla dziewczynek jest już jednak nieco inna: Julia, Maja, Zuzanna, Wiktoria, Oliwia, Natalia, Amelia, Aleksandra i Martyna.

Wciąż też zdarzają się wyjątki. W Warszawie rodzice pewnej dziewczynki nazwali ją Guantanamera. W statystykach pojawiło się też imię Sylas, i to przy polsko brzmiącym nazwisku.

Również bydgoski USC odnotował podobne "ciekawostki". Zaznaczamy od razu, że podane niżej przykłady dotyczą tylko dzieci, których rodzice mają polskie obywatelstwo. - Czasami rejestrujemy też dzieci małżeństw mieszanych, ale są to już bardzo sporadyczne przypadki - dodaje Violetta Sadecka. Wśród chłopców mamy więc: Gaspara, Ostapa, Duszana, Tibora, a nawet Tigrana, a wśród dziewczynek Mię, Nilę i Salmę. Oryginalnie? Można lepiej, o czym zresztą przekonuje nas stolica. Kilka dni temu pewni rodzice nazwali tam swoją pociechę Belzebub. Do tego nie omieszkali pochwalić się tym na łamach prasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska