OGLĄDAJ PROGRAM GOŚĆ DNIA Z UDZIAŁEM MINISTRA ROLNICTWA KRZYSZTOFA JURGIELA: Gość Dnia. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi o kasie dla naszych rolników
- W Polsce jest około 150 wystaw różnej branży. AGROTECH jest największą z nich, nie tylko w branży rolniczej, ale we wszystkich kategoriach - mówił z dumą prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń. Cieszymy, że wystawcy obdarzyli tak tak ogromnym, zaufaniem - AGROTECH pokazuje, jak nowoczesna staje się branża rolnicza w kraju i na świecie - podkreślał.

- System precyzyjnego rolnictwa, automatyzacja sterowania, klimatyzacja są dziś niezbędne w pracy rolnika - wyjaśnia Mariusz Kisiel na stoisku CASE. (fot. Dawid Łukasik)
ZOBACZ TEŻ: AGROTECH 2017 otwarty. Zmiany w ruchu wokół Targów Kielce
Blask i komfort
Słowa prezesa potwierdzają się już po postawieniu pierwszych kroków na terenie targów. Z największym podziwem spoglądają doświadczeni rolnicy. - Nigdy bym nie przypuszczał, że takie wynalazki będą dla rolników - mówił Stanisław Markiewicz z Łagowa. - Nie możemy porównywać nawet traktorów jakimi jeździli rolnicy 30 lat temu, z tymi, jakie mamy do wyboru dzisiaj. Władimirec miał 25 koni mechanicznych, a dziś zaczynają się od 55 a kończą na 620 koniach mechanicznych. Teraz są wyposażone w standardzie w klimatyzację, amortyzowane kabiny, miękkie osie, system precyzyjnego rolnictwa - mówił Mariusz Kisiel, właściciel firmy Kisiel z Górna koło Kielc na stoisku firmy CASE IH. - CASE już wyprodukował ciągnik bezzałogowy. Steruje się nim za pomocą aplikacji w smartfonie, czy komputerze. Może niedługo takie ciągniki wkroczą i na polskie pola - dodawał. Trend w produkcji ciągników to automatyzacja procesów sterowania. - Nie tylko ciągnikiem, ale i sterowania z kabiny maszyną towarzyszącą. Stosujemy też funkcję, dzięki której maszyna steruje parametrami pracy układu napędowego, co podnosi wydajność prac - tłumaczył Jarosław Figurski z firmy Deutz - Fahr.

- W kombajnach kluczowy jest komfort pracy w kabinie. Rolnik w sezonie spędza tu cały dzień - mówi Józef Dębski z New Holland.
Na łatwość w obłudze i komfort pracy stawiają także producenci maszyn towarzyszących. - Wszelkie rozwiązana służą temu, by agregat służył rolnikowi w najtrudniejszych warunkach, i by obsługa jego było możliwa z ciągnika. Wtedy pracuje się efektywnie - mówił Krzysztof Dziekan, który prezentował maszyny do uprawy własnej konstrukcji. Na możliwość sterowania za pomocą komputera w kabinie ciągnika zwracał uwagę także Przemysław Zajączkowski z Grupy Kneverland. - To komfort i precyzja pracy - mówi.

- Ten model marki Deutz-Fahr, 6215 RCshift, zdobył tytuł Tractor of The Year za najlepszy design - mówił Jarosław Figurski z tej firmy.
Minister z regionalizacją
Obok cudnych maszyn ważne informacje dla rolników przekazywał w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Jurgiel. - Powołujemy wojewódzkie zespoły rolne, których zadaniem będzie opracowanie programów rozwojów wiejskich na każde województwo. Tutaj jest łatwiej ustalić te potrzeby, które w ramach nowej perspektywy finansowej będzie można wspierać - mówił szef resortu. Dla rolników oznacza to, że wymagania i priorytety będą dostosowane do potrzeb i możliwości każdego województwa.

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń -z prawej, towarzyszył w zwiedzaniu wystawy ministrom rolnictwa z Polski - Krzysztofowi Jurgielowi i Algierii - Abdesselamowi Chelghoumowi.
Ważnym wydarzeniem targów było także podpisanie umowy pomiędzy firmą URSUS a przedstawicielami ministerstw z Algierii na budowę montowni ciągników na Czarnym Lądzie.
Akrobatyka i Pudzian
Przed nami jeszcze dwa dni z AGROTECHEM. W sobotę pośród setek ofert maszyn, czekają atrakcje, jak spotkanie z załogą „Traktoriady” (hala L), MariuszemPudzianowskim (hala A), czy z Magdą Urbaniak, która prowadzi blog „Tractormania - dziewczyna na traktorze” oraz Piotrem Kaliskim, blogerem „Rolnik szuka” (hala E).
UWAGA! Zmiany w ruchu wokół Targów Kielce!
Obowiązują od rana w piątek do wieczora w niedzielę.
Na ulicy Wystawowej wyłączone będzie z ruchu po jednej nitce jezdni, od strony wschodniej i zachodniej. A także po jednej nitce jezdni ulicy Kongresowej, od strony południowej i północnej.
Uwaga! Ulica Zakładowa będzie dwukierunkowa. Na skrzyżowaniach będą obecne policyjne patrole, ruchem kierować będą policjanci.
Ze względu na bezpieczeństwo należy bezwzględnie stosować się do ich poleceń.
Godziny otwarcia targów
piątek, 17 marca - od 10 do 17
sobota, 18 marca - od 9 do 17,
niedziela, 19 marca - od 9 do 16.
Ceny biletów
normalny - 8 złotych;
ulgowy - 5 złotych (dla młodzieży, studentów, grup powyżej 15 osób - opiekun bezpłatnie);
bilet parkingowy dla aut osobowych - 15 złotych;
bilet parkingowy dla autokarów - 30 złotych
Dojazd:
samochodem - ulica Zakładowa 1;
autobusami MPK lini 25, 110, 36, 37, 54, 112, 9, 32.