To będzie największa w całej Polsce słoneczna elektrownia

  To będzie największa w całej Polsce słoneczna elektrownia

  sxc.hu

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W gminie Czernikowo staną panele słoneczne o powierzchni 18,9 tys. m kw.

  W gminie Czernikowo staną panele słoneczne o powierzchni 18,9 tys. m kw. ©sxc.hu

  W podtoruńskiej gminie Czernikowo na 5,7 ha gruntów staną panele o powierzchni prawie trzech boisk do piłki nożnej. Kompleks ruszy wiosną.
  W gminie Czernikowo staną panele słoneczne o powierzchni 18,9 tys. m kw.

  W gminie Czernikowo staną panele słoneczne o powierzchni 18,9 tys. m kw. ©sxc.hu

  W tzw. elektrownię fotowoltaiczną, w której prąd wytwarza się z promieni słonecznych, inwestuje Energa SA. Jest jednak bardzo oszczędna w informowaniu o tym przedsięwzięciu. Mowa o nim była m.in. w komunikacie spółki w sprawie aktualizacji programu inwestycyjnego na lata 2014-2020. Czytamy w nim: "W trakcie realizacji jest także budowa elektrowni fotowoltaicznej w Czernikowie o mocy ok. 4 MW". Chodzi o podtoruńską gminę.

  W tej chwili wiadomo, że farma powstaje w ramach projektu "Smart Toruń". - Na tym etapie mogę poinformować jedynie, że podpisana została umowa z generalnym wykonawcą - podkreśla Jakub Dusza z biura prasowego Energi SA.

  Satysfakcji z tej inwestycji nie ukrywa jednak wójt gminy Czernikowo Zdzisław Gawroński, gdzie już powstają konstrukcje pod elektrownię słoneczną. Kompleks znalazł się na granicy dwóch miejscowości - Czernikowa i Wygody, na 5,7 ha gruntów, które już od wielu lat należą do Energi. Urząd gminy już zdążył się pochwalić inwestycją na swojej stronie internetowej.

  Czytaj także: Wybierz zieloną energię. Państwo wspiera te inwestycje

  - W rozmowach z inwestorem padła obietnica, że prace zostaną zrealizowane do końca marca i elektrownia zostanie oddana do użytku - mówi Gawroński. Przyznaje, że uruchomienie kompleksu nie przełoży się na nowe miejsca pracy. Obiekt ma być automatyzowany. Ale projekt może poprawić finanse gminy. W postaci podatków od nieruchomości.

  - Być może ten dodatkowy zastrzyk odczujemy w przyszłym roku - mówi wójt. - To ma być największa tego typu elektrownia w Polsce. To też promocja dla gminy Czernikowo.

  Jak wypada ta elektrownia w porównaniu do innych obiektów w Polsce? Pod względem wielkości i mocy prześcignie do tej pory działające u nas farmy fotowoltaiczne, które zazwyczaj mają moc ok. 1,5 megawata i zajmują ok. 2 ha. Kompleks w Czernikowie będzie mieć moc 4 megawatów. Powierzchnia paneli słonecznych wyniesie zaś 18,9 tys. m kw. - prawie trzy boiska do piłki nożnej. Zestawy tzw. ogniw fotowoltaicznych służą do produkcji prądu z promieni słonecznych. Wytwarzana w ten sposób energia jest jedną z najbardziej przyjaznych środowisku.

  W województwie jest szansa na budowę kolejnych obiektów. Swoją elektrownię - o mocy 1,5 megawata - planują uruchomić Toruńskie Wodociągi - w gminie Lubicz.

  Czy samorządy powinny inwestować w odnawialne źródła energii?


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej