To drużyna twardzielek! Energa Toruń bije lidera ekstraklasy [zdjęcia]

Energa Toruń ma duże szanse na trzecie miejsce przed play off.
Energa Toruń ma duże szanse na trzecie miejsce przed play off. Jacek Smarz
To była twarda walka przez 40 minut. Energa Toruń przerwała serię ośmiu zwycięstw Ślęzy Wrocław i zachowała szanse na trzecie miejsce po rundzie zasadniczej.

Energa Toruń - Ślęza Wrocław 62:46 (19:13, 12:13, 16:10, 15:10)
Energa: Morris 19, Cain 9, 12 zb., McBride 8 (1), 7 as., Tłumak 8 (2), Adamowicz 5 (1) oraz Michael 13, Cebulska 0, Sosnowska 0.
Ślęza: Zoll 10, 7 as., Green 10, Kaczmarczyk 7, Sklepowicz 4 (1), Kastanek 2 oraz Skobel 5 (1), Rymarenko 4, Treffers 4, Koperwas 0, Majewska 0.

Pierwsza przewagę zdobyła Ślęza, która prowadziła w pierwszych minutach 9:4. Z czasem to jednak Energa narzuciła swoje warunki gry. Świetna Darxia Morris oraz skuteczna w zbiórkach Kelley Cain zapewniły gospodyniom przewagę. W 13 minucie było nawet 23:15, choć chwilę później Ślęza zmniejszyła straty do zaledwie punktu.

"Katarzynkom" w 1. połowie udało się zatrzymac liderki Ślęzy. Sharnee Zoll miała 2 pkt i 3 asysty, Marissa Kastanek z gry tylko 1/5. Cała drużyna zresztą nie grzeszyła wielką skutecznością - zaledwie 33 proc. (Energa miał 37 proc.).

To był mecz walki. Obie drużyny były dobrze przygotowane i szachowały się nawzajem w defensywie. Podwojenia, kuksańce, przepychanki pod koszami - to była fizyczna koszykówka. Czyste pozycje do rzutów w każdej kwarcie można było policzyć na palcach jednej ręki, a każda akcja wymagała od koszykarek wielkiego wysiłku.

Po przerwie Energa zaczęła mozolnie budować przewagę (37:28 w 16. min.). W 29.minucie z dystansu trafiła Emila Tłumak i było 45:35.

Obie drużyny walczyły w obronie, a w ofensywie to Energa miała momenty finezji dzięki Morris, która choć podwajana, to i tak potrafiła w kluczowych momentach trafiać do kosza.

Amerykanka w ostatniej kwarcie wybijała piłkę z boku, odbiją ją od pleców rywalki i trafiła za 2. Po chwili z dystansu poprawiła Adamowicz i torunianki wygrywały 60:42. Do końca meczu zostały 4 minuty i losy spotkania były przesądzone.

Energa - Ślęza. Opinie trenerów

Algirdas Paulauskas, Energa
- Dziękuję drużynie za walkę i zaangażowanie w obronie. Nie była idealna, ale w niektórych momentach bardzo dobra. Zawodziły nas w tym meczu rzuty z dystansu (4/21 - dop. red.), ale nadrobiliśmy to w rzutach za 2 punkty.

Arkadiusz Rusin, Ślęza
- Gratuluję Enerdze zasłużonej wygranej. Przed meczem mówiłem drużynie, że musimy zatrzymać rywalki w okolicach 60 punktów. To się udało, ale nie spodziewałem się, że tak duże problemy będziemy mieć w ofensywie, to był nasz najgorszy mecz pod tym względem. Przyda nam się taka nauczka przed play off.