Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To możesz zrobić ze zużytymi zniczami i sztucznymi kwiatami na grobach

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Każdego roku kupujemy mnóstwo zniczy i ozdób na groby, które później trzeba wyrzucić. Warto ograniczyć zakupy tych artykułów.
Każdego roku kupujemy mnóstwo zniczy i ozdób na groby, które później trzeba wyrzucić. Warto ograniczyć zakupy tych artykułów. Grzegorz Olkowski
Coraz więcej osób ogranicza liczbę zniczy ustawianych na grobach bliskich. Robi to nie z wyrachowania czy braku szacunku dla zmarłych, ale z przekonania, że środowisku będzie lżej.

Im mniej szklanych i plastikowych zniczy, im mniej sztucznych kwiatów i stroików z tworzyw sztucznych trafi do kontenerów z odpadami tym lepiej dla naszego środowiska czy nawet – mówiąc górnolotnie – planety.

We własnym sumieniu należy rozważyć czy epatowanie wyszukanymi, drogimi zniczami, czasem tylko po to, aby pochwalić się przed rodziną lub sąsiadami, nie jest przypadkiem jednym z tych „grzechów ekologicznych”, o których w swych wystąpieniach wspominał papież Franciszek. „Myślimy o tym, by wprowadzić do Katechizmu Kościoła Katolickiego grzech ekologiczny, grzech przeciwko wspólnemu domowi” – mówił Ojciec Święty.

Każdego roku Polacy kupują ok. 300 mln zniczy, a te po wypaleniu i tak trafiają na śmietniki. Tak dajemy się wciągnąć w spiralę cmentarnego przemysłu i sami nakręcamy ten biznes.

To też może Cię zainteresować

Już od kilku lat niektóre samorządy apelują do mieszkańców i przyjezdnych, aby na Dzień Wszystkich Świętych ustawiać na grobie tylko jeden znicz. Bywa, że do tej propozycji dołączają się parafie. Dodają, że ważna jest pamięć o tych, których już nie ma wśród nas i modlitwa.

Można wymieniać wkłady

Na wielu cmentarzach ustawione są specjalne regały, na które można odstawiać znicze i które zainteresowani mogą zabrać i ponownie wykorzystać. Wystarczy włożyć do niego świeży wkład i zapalić. Wychodzi znacznie taniej i jest ekologiczniej niż przy zakupie nowego artykułu.

- Tak jest na przykład na cmentarzu w Rudzkim Moście pod Tucholą, gdzie spoczywa mój wujek. Duża półka na niepotrzebne znicze znajduje się przy głównej alei i ludzie rzeczywiście odstawiają na nią niepotrzebne już znicze – mówi nam pani Agnieszka, nasza czytelniczka. W innym miejscu naszego regionu – przed główną bramą na cmentarz w Płonkowie (gm. Rojewo) widziała automat z wkładami, które można kupić za kilka złotych i włożyć do starego znicza. Sama tak robi, gdy przyjeżdża na groby. Na tamtejszym cmentarzu jest też pełna segregacja odpadów.

Porządek musi być, więc jest segregacja

- Na administrowanym przez nas cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej mamy pełną segregację odpadów. W 17 sektorach cmentarza jest 17 punktów do odbioru odpadów i w każdym są pojemniki do poszczególnych frakcji. Widać, że ludzie starają się wyrzucać odpady zgodnie z zasadami. Nie mamy z tym problemu - wyjaśnia nam Jakub Podgórski z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Cmentarz przy ul. Wiślanej to największa nekropolia w Bydgoszczy i jedna z największych w naszym regionie. Na podstawie umowy odpady odbiera z niego Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura w Bydgoszczy.

Z „trudną materią” trzeba coś zrobić

- Odpady z cmentarzy, mimo że stanowią „trudną materię”, trafiają na stację segregacji w Zakładzie Gospodarki Odpadami ProNatury. Wysortowane surowce nadające się do odzysku przekazywane są do dalszego zagospodarowania przez instalacje prowadzące procesy recyklingu, natomiast pozostałości kierowane są do spalarni, gdzie w bezpieczny dla środowiska sposób zostają zutylizowane – wyjaśnia nam Piotr Kurek, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej w ProNatura.

Według szacunków tej firmy - odzysk z odpadów cmentarnych, z opakowań szklanych (głównie słoiki, butelki, metalowe elementy, pokrywki) i z opakowań zmieszanych (worki, doniczki, metalowe elementy, znicze plastikowe) osiąga maksymalnie 40-50 proc. Jest więc zasadne, by segregacja odbywała się już na poziomie cmentarzy (podział na frakcje), a kolejno w instalacjach ProNatury.

- Naszym zadaniem jest oddzielenie surowców nadających się do recyklingu od tych, których stopień zabrudzenia jest już nieakceptowalny dla naszych odbiorców, czyli firm recyklerskich. Największym wyzwaniem jest jednak nie stopień zabrudzenia, a komasacja odpadów w dniach świątecznych – dla przykładu w roku 2021 tylko 1 i 2 listopada odebraliśmy 58,26 ton odpadów. Tymczasem w dni nieświąteczne odbieramy średnio 8,6 tony odpadów – wylicza Piotr Kurek.

Gdzie i jak wyrzucać odpady

Każda gmina prowadzi własną politykę segregacji odpadów, która może się nieco różnić choćby od tej w sąsiednim samorządzie. Jednak zasadnicze zasady są takie same lub podobne. Zerknijmy na stronę internetową Czysta Bydgoszcz, gdzie w zakładce „Odpady komunalne” znajdziemy porady na ten temat.

To też może Cię zainteresować

I tak znicz szklany i plastikowy wrzucamy do odpadów zmieszanych (szary pojemnik). Tak samo trzeba potraktować świecę, wkłady do zniczy, sztuczne kwiaty, a także zużyte znicze elektryczne (po usunięciu baterii). Same baterie należy odstawić do właściwego dla miejsca zamieszkania PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub wrzucić do specjalnego pojemnika ustawianego w wielu sklepach.

Zwiędnięte kwiaty – a takie poleca się zamiast sztucznych - wrzucamy do pojemnika na odpady biologiczne (brązowy BIO). Jednak niepotrzebne doniczki ceramiczne i ziemię należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska