Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tam wędkować nie wolno! RZGW Bydgoszcz rozwiązał umowę z wielkopolskim "Rybakiem"

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wędkarze nie mogą na razie wędkować na wodach użytkowanych przez Wielkopolski Ośrodek Wędkarski „Rybak”. RZGW "Wody Polskie" w Bydgoszczy rozwiązał z nim umowę.
Wędkarze nie mogą na razie wędkować na wodach użytkowanych przez Wielkopolski Ośrodek Wędkarski „Rybak”. RZGW "Wody Polskie" w Bydgoszczy rozwiązał z nim umowę. Marek Weckwerth
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy rozwiązał ze skutkiem natychmiastowym umowę z Wielkopolskim Ośrodkiem Wędkarskim „Rybak”. Na użytkowanych przez „Rybaka” wodach na razie nie wolno wędkować. Tymczasem sądy zabezpieczyły roszczenia ws. odwołań na terenie administrowanym przez RZGW Poznań.

- Użytkownik nie realizował obowiązków wynikających z umów i operatów dlatego rozwiązaliśmy umowę - wyjaśnia nam Edyta Rynkiewicz, rzecznik RZGW "Wody Polskie" w Bydgoszczy.

Chodzi o następujące obwody rybackie:

  • obwód rybacki Jeziora Budzisławskiego na cieku bez nazwy w zlewni Kanału Ostrowo-Gopło – Nr 1 (poz. 271),
  • obwód rybacki jeziora Rymierowo na rzece Płytnica – Nr 4 (poz. 374),
  • obwód rybacki Jeziora Wapińskiego na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Gwda – Nr 1 (poz. 420),
  • obwód rybacki Jeziora Straduńskiego na rzece Bukówka – Nr 4 (poz. 432),
  • obwód rybacki Jeziora Długiego na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Bukówka – Nr 1 (poz. 433),
  • obwód rybacki Jeziora Kościelnego na rzece Ogardna – Nr 1 (poz. 499),
  • obwód rybacki jeziora Osiek na cieku Mierzęcka Struga – Nr 2 (poz. 501),
  • obwód rybacki Jeziora Kruteckiego na cieku bez nazwy w zlewni rzeki Miała – Nr 1 (poz. 536),
  • obwód rybacki jeziora Danków Duży na rzece Pełcz – Nr 2 (poz. 551),
  • obwód rybacki jeziora Paprzyca Średnia na rzece Ogardna – Nr 2 (poz. 499a).

To też może Cię zainteresować

Wszystkie zezwolenia na amatorski połów ryb wydane dla wymienionych obwodów wygasły. RZGW Bydgoszcz dementuje informacje jakoby zezwolenia wydane na rok 2022 zachowały swoją ważność oraz że Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” jest następcą prawnym WOW „Rybak” Sp. z o.o.

Trzeba czekać

Do czasu sporządzenia operatów rybackich przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy dla wymienionych obwodów rybackich oraz uzyskania dla nich pozytywnej opinii Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie zabroniony jest amatorski połów ryb w wodach wymienionych obwodów rybackich.

To też może Cię zainteresować

Tak jest w RZGW Gdańsk

RZGW w Gdańsku (administruje dużą częścią wód w północnej części Kujawsko-Pomorskiego) dokonuje kontroli umów zawartych z uprawnionymi do rybactwa, którzy użytkują obwody rybackie.

- Kontrola polega na weryfikacji dokumentacji składanej do Wód Polskich, a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości dokonywana jest kontrola terenowa. W przypadku znaczących uchybień zapisów umowy, prowadzone są kontrole niezwłocznie po ich stwierdzeniu, poza planem kontroli. Efektem kontroli może być rozwiązanie umowy - informuje nas Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku.

Nasz rozmówca dodaje, że dyrektor RZGW rozwiązując umowę na użytkowanie obwodu rybackiego nie wchodzi w prawa i obwiązki wynikające z przepisów prawa oraz wynikających z dotychczas obwiązującej umowy, które ciążyły na uprawnionym do rybactwa. W związku z tym uprawniony do rybactwa, który utracił prawo do połowu ryb i tym samym udostępniania wód do amatorskiego połowu ryb, zobowiązany jest do poinformowania wszystkich osób, od których pobrał opłatę za wędkowanie, i którym nie zapewnił możliwości połowu przez cały okres na jaki wydał zezwolenia.

Warszawa też reaguje

- W razie stwierdzenia drobnych nieprawidłowości do użytkowników rybackich wysyłane są monity z nakazem ich naprawy. Od wielu lat nie pojawiają się znaczące nieprawidłowości. W przeszłości takie znaczące nieprawidłowości zdarzały się i następowało rozwiązywanie umów - wyjaśnia RZGW w Warszawie (administruje wodami we wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego).

Sądy zabezpieczyły roszczenia ws. łowisk na Prośnie i Lutyni

Tymczasem Polski Związek Wędkarski podał, iż zgodnie z informacjami przekazanymi przez pełnomocników z kancelarii Dubois i Wspólnicy, sądy rozpoznające powództwa w sprawie ustalenia bezskuteczności rozwiązania umów użytkowania obwodów rybackich rzeki Prosna Nr-1 oraz rzeki Lutynia Nr-1 wydały właśnie postanowienia o zabezpieczeniu tych roszczeń.

Pod koniec września br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Poznaniu rozwiązał umowy użytkowania obwodów rybackich rzeki Prosna – Nr 1 oraz rzeki Lutynia – Nr 1.

Sądy rejonowe w Kaliszu i Jarocinie potwierdziły teraz, iż do zakończenia postępowań to Okręg PZW Kalisz jest podmiotem, który w wymienionych obwodach może prowadzić czynności zarybiania i odłowu, jak również jest podmiotem zobowiązanym do dbania o dobrostan tych obwodów. Jednocześnie, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zostało zobowiązane do zaniechania działań, które mogłyby przeszkadzać okręgowi w realizacji jego uprawnień.

Sądy zaznaczyły, że Okręg PZW Kalisz jest w dalszym ciągu uprawniony do wydawania zezwoleń na amatorski połów ryb w obwodach rybackich rzeki Prosna Nr-1 oraz rzeki Lutynia Nr-1, co jednocześnie potwierdza, że dotychczas wydane zezwolenia w dalszym ciągu obowiązują i pozostają w mocy. Zatem wszyscy wędkarze posiadający ważne zezwolenie mogą na jego podstawie dokonywać połowu ryb w w/w obwodach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska