Na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono laureatów krajowego etapu Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze 2010.
W tym gronie znaleźli się różni pracodawcy osób niepełnosprawnych. Były to zarówno przedsiębiorstwa, jak i organizacje oraz instytucje.
Praca to mój sposób na życie
Trzy spośród czternastu Lodołamaczy trafiły na Kujawy i Pomorze.
Reprezentantom regionu nagrody wręczono za zajęcie drugich miejsc w różnych kategoriach.
W tej dotyczącej otwartego rynku pracy srebrny medal otrzymała Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim. Blisko połowę z około 300-osobowej załogi tego przedsiębiorstwa stanowią osoby niepełnosprawne.
Czytaj też: Dostaną nagrody za wspieranie niepełnosprawnych pracowników
Tymczasem Kujawsko-Pomorski Okręg Polskiego Związku Niewidomych został nagrodzony w kategorii pracodawców nie będących przedsiębiorcami.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu wyboru kapituły konkursu, związek wyróżniono za zatrudnianie dużej grupy niepełnosprawnych. A także za działanie „na rzecz poszerzania przestrzeni życiowych osobom niewidomym”.
Trzeci Lodołamacz trafił do Krystyny Jabłońskiej. Jest ona osobą niepełnosprawną. Co najwidoczniej nie przeszkadza jej w prowadzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Wita” we Włocławku. Działalność zaczynała mając 56 lat.
Krystyna Jabłońska przyznała: - Praca daje mi poczucie spełnienia, jest w mojej osobistej sytuacji sposobem na życie.
Zgłosiło się blisko 370 pracodawców
Konkurs Lodołamacze organizuje od 2006 roku Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 369 pracodawców.
Czytaj też: Niepełnosprawni też chcą pracować
Najpierw podczas etapów wojewódzkich zostali oni ocenieni na podstawie przesłanych materiałów. Zwycięzcy na szczeblach wojewódzkich wzięli udział w etapie krajowym. To z ich grona wyłoniono ogólnopolskich Lodołamaczy 2010.
