Z danych statystycznych wynika, że w Topolinku (gmina Świecie) mieszka 126 osób. To prawdopodobnie najmniejsza wieś w powiecie świeckim, mimo to, ma ona swój herb.
Wisła i jaskółka
Pomysł zrodził się głowach osób związanych w wydawnictwem Projekt Topolinek. Za kolor bazowy przyjęli oni błękit, nieodłącznie kojarzony z wodą - w tym wypadku Wisłą, nad którą leży wieś. Jest też jaskółka, ozdoba skopiowana z kościoła w Topolnie. Datować ją można na XVII wiek, ponieważ umieszczono ją na najstarszych ławkach w tej świątyni, której budowa zakończyła się w 1681 roku.
- Projekt herbu musi jeszcze zatwierdzić zebranie wiejskie. Mam nadzieję, że nastąpi to w tym roku - mówi Hanna Wojciekiewicz, sołtyska Topo-linka, która działa także na rzecz zachowania miejscowego cmentarza ewangelickiego. W planach jest organizacja corocznych obchodów jubileuszu wsi, podczas których będzie okazja zaopatrzyć się w okolicznościowe proporczyki, breloczki, a także naklejki z nowo powstałym herbem Topolinka.
Tradycja herbów w Polsce sięga XIII w. Przydawały się w bitwach, bo rycerze walczyli w podobnych zbrojach i mieli zasłonięte twarze, więc herb był jedynym widocznym dowodem ich przynależności.
Dziś herb ma podobne znaczenie - chodzi o to, żeby wyróżniał wieś, miasto, ród albo korporację.
Powstał też album ze zdjęciami mieszkańców Topolinka, a nawet ich zwierząt domowych. Można go obejrzeć na stronie www.swiecie.eu