Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

Rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata próby, 300 zł grzywny, a także obowiązek podjęcia pracy zarobkowej - taki wyrok 21 grudnia 2022 roku usłyszał Marek M. w Sądzie Okręgowym w Toruniu. Został uznany za winnego dokonania próby oszustwa i wyłudzenia kredytu.
Pracownicy banku w Toruniu nie dali się oszukać
Marek M. ma 31 lat i pochodzi z Mogilna. W tamtejszym zakładzie Zbych Pol & Mobet faktycznie był w przeszłości zatrudniony. Kiedy jednak starał się o kredyt mieszkaniowy w banku, już tam nie pracował.
Polecamy
Młody mężczyzna chciał tego kredytu 305 tysięcy zł. Pożyczkę załatwiał w oddziale Banku Pekao SA w Toruniu, w kwietniu 2021 roku. To tutaj przedstawił zestawienia swoich rzekomych wypłat wynagrodzeń z tytułu pracy w wymienionej firmie. Tyle że dokumenty były przez niego przerobione - mówiły o wypłatach, których nie było. A być nie mogło, bo Marek M. w czasie objętym zestawieniami już tam nie pracował...
Do wyłudzenia kredytu na podstawie nieprawdziwych danych nie doszło, bo pracownicy banku wykazali się czujnością. W trakcie weryfikacji dokumentów odkryli nieprawdę i zawiadomili potem organy ścigania. Tym sposobem mężczyzna jako oskarżony stanął przed Sądem Okręgowym w Toruniu.
Sąd: ma iść do pracy zarobkowej i co pół roku informować, gdzie pracuje
Sąd po zbadaniu sprawy nie mail wątpliwości co do tego, że Marek M. chciał dokonać oszustwa. Na mocy ogłoszonego przez sędziego Zbigniewa Lewczyka wyroku mieszkaniec Mogilna zobowiązany został nie tylko do podjęcia pracy zarobkowej, ale i informowania sądu na piśmie (co pół roku, w okresie próby), czy i gdzie pracuje.
Czy to postawę życiową Marka M. wyprostuje? Okaże się z czasem. Na razie ogłoszone 21 grudnia 2022 roku orzeczenie jest jeszcze nieprawomocne.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
- Bieżące wypadki i utrudnienia w Kujawsko-Pomorskiem
- Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach?
- Toruń Retro!
- Sport w Toruniu
WARTO WIEDZEĆ. To mówi Kodeks karny:
Art. 297 par. 1 Kodeksu karnego przewiduje, że: "Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu, lub instytucji dysponujących środkami publicznymi - kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji, lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument, albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".