Zobacz wideo: Budowa linii tramwajowej na JAR

Jemioła znika z centrum miasta!
W planach, poza usunięciem jemioły, jest też przeprowadzenie cięć właściwych dla określonych drzew: ich korekta, cięcia pielęgnacyjne, zdjęcie posuszu.
Prace ruszyły 23 września 2022 r. i potrwają do końca października br. Obejmą one 120 drzew rosnących w zachodnim fragmencie pierścienia zieleni, otaczającego zespół staromiejski w Toruniu - od Bulwaru Filadelfijskiego i Ślimaka Getyńskiego, wzdłuż al. św. Jana Pawła II, do terenu zieleni przy skrzyżowaniu z Czerwoną Drogą przy CKK Jordanki. Prace wykonywane są metodą alpinistyczną przez specjalistyczną firmę, mającą stosowne uprawnienia.
Polecamy
Zadanie jest kontynuacją prac mających na celu ograniczenie zasięgu jemioły pospolitej w Toruniu. W 2020 roku objęły one 230 drzew na terenie Ogrodu Zoobotanicznego oraz na skwerach i zieleńcach ograniczonych ulicami al. św. Jana Pawła II, J. Słowackiego, A. Tujakowskiego, al. 500-lecia i F. Chopina. Z kolei w 2021 roku prace wykonano na 242 drzewach na terenie parku Glazja oraz na skwerze usytuowanym przy siedzibie WFOŚiGW w Toruniu od strony alei 500-lecia Torunia.
Jemioła. Co to za roślina?
Jemioła to półpasożyt rosnący na drzewach o względnie miękkim drewnie, na przykład klonach i topolach. Wygląda jak kulisty "krzaczek" o zielonych łodygach i liściach oraz białych okrągłych owocach. Porośnięte nią okazy narażone są na osłabienie i pogorszenie stanu biologicznego, co w konsekwencji prowadzić może nawet do ich obumarcia. Moment krytyczny to okres suszy, kiedy zwiększa się deficyt wody w drzewie (oprócz wody i soli mineralnych jemioła pobiera również produkty fotosyntezy).
Polecamy
- Hospicjum dla dzieci "Nadzieja" w Toruniu potrzebuje pomocy. Jest zbiórka
- Wygraj dzień z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Konkurs trwa
- Forteczny Cross Jana III Sobieskiego. Biegacze rywalizowali w Forcie I [zdjęcia]
- Skąd wziął się kontrowersyjny plan przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu?
Kilka lat temu jemioła dała się we znaki m.in. wiekowemu klonowi srebrzystemu w Dolinie Marzeń. Podobnie było z drzewami w Ogrodzie Muzyków przy ulicy Chopina. W 2019 roku jemiołę usunięto z kilkudziesięciu drzew w mieście. Jednocześnie Urząd Miasta przystąpił do bardziej kompleksowej akcji przeciw temu półpasożytowi.
Usuniętą jemiołę zabierają myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego. Jest ona bogata w witaminy i wapń, a sarny, jelenie oraz zające chętnie ją zjadają. Ponadto wykorzystuje się ją jako ozdobę świąteczną.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: