MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Zamieszanie wokół Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.
Zamieszanie wokół Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Archiwum Nowości
Nie milkną głosy w sprawie ogłoszenia, które pojawiło się w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Prezydent Torunia Paweł Gulewski zapowiedział kontrolę. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec także postanowił wszcząć postępowanie w sprawie wykupu dodatkowej opieki pielęgniarskiej.

Kontrola w Szpitalu Miejskim rozpoczęta

Na zeszłopiątkowej konferencji zwołanej przez prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego nie zabrakło pytań o zamieszanie, które wybuchło w związku z wywieszeniem ogłoszenia w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w związku z możliwością wykupu dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. W treści ogłoszenia znalazły się jednak obowiązki typowo pielęgniarskie, takie jak monitorowanie czynności życiowych, pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych czy czuwanie nad bezpieczeństwem pacjenta. Sprawa ta wywołała niemały skandal, przez co prezydent miasta postanowił wszcząć kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu.

– Podjąłem decyzję w formie zarządzenia o powołaniu zespołu kontrolnego, który zbada sprawę dodatkowych usług pielęgnacyjnych w szpitalu miejskim. Korzystając z moich prerogatyw, skierowałem też panią Justynę Wileńską, dyrektorkę placówki, na zaległy urlop wypoczynkowy. Będzie go wykorzystywać od 27 maja do 12 czerwca – informował w piątek Paweł Gulewski.

Jak przekazała nam we wtorek, 28 maja Malwina Jeżewska, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia, kontrola już się rozpoczęła. Jej wyniki mają być znane do końca czerwca br.

Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Pacjenta

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, poinformował w serwisie X (dawniej Twitter) o wszczęciu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, w postaci bezprawnych zorganizowanych działań lub zaniechań mających na celu pozbawienie, lub ograniczenie praw pacjentów do świadczeń zdrowotnych. W dodatku na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie. Gdy sprawa zostanie wyjaśniona i zakończona, Rzecznik Praw Pacjenta niezwłocznie poinformuje o jej wyniku.

– Dodatkowa opieka pielęgnacyjna nie może polegać na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a tak wynika z treści zamieszczonego zdjęcia (szpital świadczenia te powinien zapewnić bez dodatkowych opłat we własnym zakresie w ramach umowy z NFZ). Ogłoszenie może wprowadzać pacjentów w błąd co do świadczeń, które im przysługują – wyjaśnił Bartłomiej Chmielowiec.

Już w zeszły piątek Dagmara Zielińska, zastępczyni prezydenta Torunia, zajmująca się m.in. toruńskim zdrowiem, wyjaśniała, że:

– Podstawa prawna w ogłoszeniu jest rzeczywiście prawidłowa, bo pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, która nie wchodzi w zakres usług realizowanych w ramach NFZ. Mogło ono jednak wprowadzać pacjentów i ich rodziny w błąd. Z informacji, które przekazała nam dyrektor szpitala miejskiego, wynika, że za żadną z usług pielęgniarskich, które udzielane są w szpitalu, pacjenci nie płacili.

Potwierdził to także rzecznik prasowy Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, informując, że przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną, rozumie się opiekę, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna nie może zastępować ani wyręczać „standardowej” opieki pielęgniarskiej, ale tylko ją uzupełnić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska