Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kopernik pomógł nam w budowie, czyli o początkach kampusu na Bielanach

Kamila Mróz
W ostatnich latach zostało wyremontowane
W ostatnich latach zostało wyremontowane Lech Kamiński
- Tu inaczej się oddycha - mówią z zazdrością o urokliwym miasteczku akademickim goście uniwersytetu. Dziś trudno sobie wyobrazić, że toruński kampus mógłby istnieć na Podgórzu

Pomysł stworzenia kampusu uniwersyteckiego pojawił się po "Październiku" 56. Rozważano różne lokalizacje m.in. na Podgórzu, na Skarpie, a także na Wrzosach. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja Bielan. Długofalowy program rozbudowy uniwersytetu opracował Marian Kaczmarek, który przyszedł do pracy na UMK z ministerstwa szkolnictwa wyższego.

Zaczęło się od akademika

W 1964 roku rektor uczelni Antoni Swinarski zlecił opracowanie projektu miasteczka Wydziałowi Architektury Politechniki Warszawskiej. Przygotował go zespół: Ryszard Karłowicz, Witold Benedekt i Marek Różański. Budowa miała być realizowana w trzech etapach: 1967-1970, 1971-1975 i 1976-1980. 23 marca 1967 roku rząd włączył toruńskie przedsięwzięcie do programu obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego w fundament powstającego jako pierwszy Domu Studenckiego nr 7 odbyło się 9 czerwca 1967 roku. Potem wyrosły m.in. stołówka, sala gimnastyczna, hotel asystencki, rektorat, studium języków obcych, biblioteka oraz chemia i biologia.

W książce "Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Wspomnienia pracowników" Marian Kaczmarek mówił: - Moim zdaniem, znaczącą rolę w realizacji budowy miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach odegrał prorektor, późniejszy rektor UMK, prof. Witold Łukaszewicz. Miał dużą łatwość nawiązywania kontaktów, znajomości w KC PZPR, w ministerstwie i innych instytucjach, był posłem. Wykorzystał to z powodzeniem dla dobra uczelni. "Załatwiał" środki i decyzje.

Potwierdzał to prof. Sławomir Kalembka, pierwszy rektor uczelni wybrany po okresie transformacji.

Rektor to załatwił

W 2005 roku w rozmowie "Pomorską" tak opowiadał o problemach z budową auli: - Prof. Witold Łukaszewicz ówczesny rektor - a mój mistrz - znał prof. Henryka Jabłońskiego - ministra szkolnictwa, też historyka, bo obaj byli wychowankami prof. Marcelego Hendelsmana. I samodzielnie podjął ryzyko rozpoczęcia tej budowy. Pewnego razu przyjechał Jabłoński, postawiono go nad tym dołem, a telewizja oczywiście to pokazała. Już nie miał wyjścia.

Aula powstała w okrojonej formie. Jak wspominał Marian Kaczmarek pierwotnie była zaprojektowana "prawie jak filharmonia".

Oficjalne przekazanie miasteczka akademickiego nastąpiło 2 października 1973 roku.

Ruszyła dopiero po latach

Po zakończeniu uroczystości kopernikańskich stopniowo ograniczano prace inwestycyjne. Drugi etap budowy kampusu z nowym wydziałem ekonomii z powodu oszczędności nie ruszył. Budynek powstał dopiero w 1991 roku. Później pojawiały się kolejne. Jutro zostanie otwarta nowa siedziba Uniwersyteckiego Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania. W czerwcu ma być gotowe Collegium Humanisticum.

(Przy pisaniu tekstu korzystałam z książki "Uniwersytet Mikołaja Kopernika". Wspomnienia pracowników" pod red. Andrzeja Tomczaka").

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska