Toruń ma nowego wiceprezydenta. To Adrian Mól z PiS

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Adrian Mól, od poniedziałku 17 stycznia nowy wiceprezydent Torunia, w towarzystwie radnego wojewódzkiego i wiceprezesa PiS w okręgu toruńsko włocławskim Przemysława Przybylskiego (z lewej)  i prezesa PiS w Toruniu Wojciecha Świtalskiego
Adrian Mól, od poniedziałku 17 stycznia nowy wiceprezydent Torunia, w towarzystwie radnego wojewódzkiego i wiceprezesa PiS w okręgu toruńsko włocławskim Przemysława Przybylskiego (z lewej) i prezesa PiS w Toruniu Wojciecha Świtalskiego Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Adrian Mól - dotychczasowy rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego i wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia - będzie nowym wiceprezydentem Torunia. Pracę na tym stanowisku rozpocznie w poniedziałek 17 stycznia. Nowy wiceprezydent został desygnowany na to stanowisko przez Prawo i Sprawiedliwość, w ramach porozumienia programowego z prezydentem Michałem Zaleskim.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Prezydent Zaleski zaprezentował swojego nowego zastępcę (w sumie ma ich trzech) w czwartek 13 stycznia. Oczywiście do niego należała akceptacja kandydata zaproponowanego mu przez PiS w ramach porozumienia programowego.

-Mówiąc po żeglarsku: mamy nowe, młode, mocne, ręce na pokładzie naszego statku, za który wspólnie odpowiadamy. Nowy wiceprezydent, niespełna 34-latek, bierze się do nowych zajęć z dużym zapałem. W nowej roli zacznie pracować od najbliższego poniedziałku - tak Adriana Móla zaprezentował prezydent Zaleski.

Dwa wydziały i trzy biura dla nowego wiceprezydenta

Wiceprezydentowi Mólowi będą podlegać dwa wydziały Urzędu Miasta: Wydział Edukacji oraz Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego, a także Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Biuro Rewitalizacji.

-Zapewniam, że z dnia na dzień może być coraz więcej pracy - stwierdził prezydent Zaleski. - Z panem wiceprezydentem poznaliśmy się wiele lat temu. Zawsze widziałem w nim człowieka aktywnego, podejmującego się różnych wyzwań.

-To honor i zaszczyt móc współpracować z prezydentem, który jest bardzo dobrze oceniamy w województwie i Polsce - stwierdził z kolei Adrian Mól. - Prezentowany jest często jako przykład osoby świetnie współpracującej ponad podziałami. Za mną 6 lat pracy w roli rzecznika wojewody kujawsko-pomorskiego. W tym czasie współdziałałem z Kancelarią Premiera RP, z Kancelarią Prezydenta RP, ministerstwami. Od kilku lat jestem radnym miejskim, wiem, jakie wyzwania stoją przed Toruniem. Moje doświadczenie rządowo-samorządowe chcę wykorzystać z pożytkiem dla miasta.

Polecamy

Dwóch kandydatów PiS na wiceprezydenta. Pogodził ich trzeci

Przypomnijmy, że nominacja dla Adriana Móla rozwiązuje ciągnący się od ponad pół roku problem PiS ze znalezieniem kandydata na wiceprezydenta Torunia. Zaczął się 31 maja 2021 roku, gdy Zbigniew Rasielewski, dotychczasowy zastępca prezydenta desygnowany przez tę partię - ogłosił rezygnację z tego stanowiska. Wyjaśnił, że robi to z powodów osobistych. Wiceprezydent Rasielewski pracę w Urzędzie Miasta zakończył 31 sierpnia. Od 1 września przynależne PiS stanowisko było wolne.

Wokół jego obsady powstało duże zamieszanie. Kandydatem na wiceprezydenta z PiS najpierw został były radny miejski Jacek Kowalski, który wiosną 2021 roku zrezygnował z pracy w jednej ze spółek skarbu państwa, też z powodów osobistych. Poparły go władze miejskie PiS. Jacek Kowalski zdążył się już spotkać z prezydentem Zaleskim i wstępnie omówić zasady współpracy. Formalnie jako kandydat na wiceprezydenta nie został mu jednak przedstawiony, bo to - na mocy wspomnianego porozumienia o współpracy w Radzie Miasta Torunia - zadanie szefa klubu PiS w tym gremium. Tymczasem pełniący tę funkcję radny Wojciech Klabun zgłosił swoją kandydaturę na wiceprezydenta i zyskał poparcie w szeregach partii. Powstał pat, który przerwało rekomendowanie przez PiS prezydentowi Zaleskiemu jako kandydata Adriana Móla, wiceprzewodniczącego Rady Miasta i rzecznika prasowego wojewody kujawsko-pomorskiego. Poparły go władze miejskie oraz okręgowe PiS.

Wiceprezydent Mól: z Limanowej do Torunia

Adrian Mól pochodzi z Limanowej koło Nowego Sącza. Z Toruniem jest związany od 2007 roku. Skończył studia dziennikarskie i politologiczne w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (obecnie Akademia Kultury Społecznej i Medialnej). Był przewodniczącym Samorządu Studenckiego, działał w studenckim teatrze, śpiewał w chórze akademickim. Po studiach pracował jako nauczyciel akademicki w WSKSiM. Był dziennikarzem i reporterem TV Trwam. Należy do PiS. Od 2018 roku jest radnym miejskim z okręgu obejmującego Bydgoskie Przedmieście i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Torunia.

Adrian Mól oczywiście nie będzie już rzecznikiem wojewody kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z przepisami, musi zrezygnować z mandatu radnego. W Radzie Miasta najprawdopodobniej zastąpi go Karol Maria Wojtasik, który w wyborach do tego gremium w 2018 roku uzyskał kolejny wynik na liście PiS w okręgu obejmującym Bydgoskie Przedmieście. Przypomnijmy, że był on radnym miejskim w latach 2014-2018, jest kierownikiem działu targowisk w miejskiej spółce Urbitor.

Trzech wiceprezydentów Torunia. Jeden z PiS, jeden z PO

Dodajmy, że prezydent Zaleski ma trzech zastępców. Oprócz tego desygnowanego przez PiS jest wśród nich także - również na podstawie porozumienia programowego - przedstawiciel PO. Obecnie to Paweł Gulewski. Stanowisko wiceprezydenta zajmuje od 1 czerwca 2020 roku, chociaż przymierzał się do niego kilka miesięcy wcześniej. Zastąpił w tej roli Andrzeja Rakowicza. Bez porównania dłuższy staż ma wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz. Objął to stanowisko tuż po pierwszym zwycięstwie Michała Zaleskiego w wyborach na prezydenta Torunia, jesienią 2002 roku. Ma status pierwszego zastępcy prezydenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Toruń ma nowego wiceprezydenta. To Adrian Mól z PiS - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Seba1978
Wstyd dla Torunia co wyprawia ten byly komunista towarzysz - zaleski- dla kasy jeden byly komunista daje stołek nowemu komuniscie.
P
Podaje Innej
commpol i %
M
MMichnik
Ból lewactwa
O
Okłamują nas
wyłącz gadzinowe media MainStreamu:

Nowości /Telewizor / tvn, wyborcza......... -

włącz YT niezależny internet - wyjdź na świeże powietrze i myśl samodzielnie.........

Nie daj się Tresować !
Q
Qu
wyglada jak prawdziwy pisowiec...oby wam sie towarzysze!!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie