Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

Wiceminister prosi prezydenta Torunia o "rozważenie obniżenia pawilonów"
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Michał Zaleski przekazał mediom, że wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin obliguje go w piśmie do dokładnej, ponownej analizy procesu budowlanego, sprawdzenia wszystkich dokumentów, które dały podstawy do rozpoczęcia budowy, sprawdzenia i ustalenia, czy ta inwestycja może być tą, która będzie uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu.
- Obliguje mnie też, zwracając uwagę, że są to jego sugestie, a nie żadna decyzja, aby w tej sprawie przedstawić informacje i wyjaśnienia od samego początku procesu inwestycyjnego – przekazywał Michał Zaleski.
Prezydent nie wspomniał natomiast o innej, ważne kwestii. W piśmie czytamy:
"Proszę o rozważenie obniżenia wysokości obiektów o co najmniej trzy metry w stosunku do obecnego projektu oraz proporcjonalne zmniejszenie ich kubatur".
Zdaniem wiceministra, gdy patrzymy z perspektywy bulwaru, szczyt pawilonów nie powinien dochodzić do szczytu murów miejskich (a tym samym zasłaniać nie tylko je, ale i połowę średniowiecznej bramy miejskiej), lecz co najwyżej do wysokości naturalnej zieleni, która częściowo zasłania te mury. - Myślę, że można rozważyć wkopanie tych pawilonów odpowiednio w głąb ziemi – napisał minister Sellin.
Co ważne, jeśli ten postulat nie zostanie uwzględniony, wówczas możliwe będzie wypowiedzenie porozumienia z 5 stycznia 2004 roku zawartego między wojewodą kujawsko-pomorskim a prezydentem Torunia w sprawie powierzenia prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Gminie Miasta Toruń.
Polecamy
- Toruń. Przerwa w budowie pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim. Prezydent zabiera głos
- Pawilony na Bulwarze Filadelfijskim nie wszystkim się podobają. Będą niższe?
- Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego rozpoczęta! Mamy ważne informacje dla kierowców
- Toruń. Czy budowane na bulwarze pawilony nie rzucą cienia na starówkę z listy UNESCO?
Co z wpisem Torunia na listę UNESCO?
Generalny konserwator zabytków zwraca także uwagę na fakt, że budowa dwóch pawilonów może być uznana "za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu, co w konsekwencji oznacza groźbę wpisu zabytkowego zespołu staromiejskiego w Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, a następnie skreślenie z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO".
Choć Bulwar Filadelfijski nie jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to mury i bramy miejskie już tak – stanowią one część zespołu staromiejskiego. - Proponowana kubatura i wysokość budynków stanowi w moim przekonaniu poważną ingerencję w panoramę Starego Miasta Toruń – czytamy w piśmie do prezydenta Torunia.
- Przypomnijmy, że budowa pawilonów przeznaczonych do obsługi ruchu turystycznego miała zakończyć się w listopadzie.
- W czwartek prezydent zapowiedział, że prace w budynkach nie będą w najbliższych dniach prowadzone, by wykonać szczegółową inwentaryzację, w razie gdyby doszło do jakichkolwiek rozliczeń finansowych.
- Prezydent Zaleski powołał zespół, który zajmie się sprawą pawilonów i sprawdzi, czy nie doszło do zaniedbań.
- Podkreśla jednocześnie, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż "inwestycja jest prowadzona w taki sposób, jaki wynika z decyzji pozwoleniowych".