Hołd zmarłemu literaturoznawcy złożą władze Torunia oraz jego uczniowie. O godz. 9 przed grobem prof. Hutnikiewicza na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego pojawi się reprezentacja władz Torunia: sekretarz miasta Alicja Kolańska i Andrzej Jasiński, wiceszef rady miasta. Hutnikiewicz był jednym z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i XX-lecia międzywojennego, szczególnie twórczości Stefana Żeromskiego, Jana Lechonia, Marii Dąbrowskiej oraz Stefana Grabińskiego.
Urodził się we Lwowie. Studiował filologię polską i klasyczną na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po II wojnie światowej osiadł w Toruniu i związał się z UMK. Pracę rozpoczął jako starszy asystent w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK. Dwa lata później obronił doktorat z twórczości Żeromskiego. W 1962 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1973 r. - zwyczajnym.
Hutnikiewicz jest autorem ok. 300 prac naukowych m.in. podręcznika "Młoda Polska", z którego do dzisiaj korzystają studenci polonistyki. Oprócz tego wydał też takie pozycje, jak m.in. "Od czystej formy do literatury faktu", "Portrety i szkice literackie", "To, co najważniejsze: trzy eseje o Polsce".