Centrum Integracji Łącznik przy ul. Podmurnej to jedno z wielu miejsc w Toruniu, gdzie praktycznie przez cały grudzień trwa prawdziwy festiwal okołoświątecznych wydarzeń. Maraton zaczyna się od warsztatów pieczenia pierników i lepienia pierogów, a kończy kilkoma (tak!) wigilijnymi spotkaniami. We wszystkich tutaj uczestniczą ukraińskie i polskie dzieci oraz dorośli obu nacji.
- Tylko w naszych świątecznych warsztatach kulinarnych wzięło udział aż 133 dzieci, polskich i ukraińskich. Oj, działo się! - nie kryje entuzjazmu Anna Lamers, założycielka Centrum.
Setki dzieci i dorosłych na Boże Narodzenia. Polacy i Ukraińcy świętują razem w Toruniu
W łącznikowych warsztatach uczestniczyły między innymi polskie i ukraińskie dzieci uczące się w szkołach podstawowych numer 1 i 7 w Toruniu - działają tam liczne klasy integracyjne.
-O ile robienie pierniczków było miłe, to jednak dzieciakom jest dobrze znane. Hitem okazała się nauka lepienia pierogów - opowiada Anna Lamers. I dodaje, że przy takich okazjach z największą radością można obserwować, jak naturalnie integrują się dzieci. Nawet, jeśli o coś się posprzeczają itd., to nadal współdziałają.
Podobnych spotkań, jak te warsztaty, było i będzie jeszcze w grudniu wiele. I to w różnych miejscach w Toruniu, organizowanych przez wiele fundacji czy stowarzyszeń. Były wspólne kolędowania, podczas których śpiewano polskie i ukraińskie kolędy. Było łamanie się opłatkiem, wcześniej - mikołajki. Było przygotowywanie Szlachetnej Paczki ukraińskimi i polskimi siłami.
Dom Polsko-Ukraiński z nieocenioną Tatianą Dembską i jej Fundacja Dobra dla Dobra, Centrum Placówek Opiekuńczych "Młody Las" w Toruniu i Alla Stolińska z Fundacja Ludzie Na Ziemi, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Eco-Dom, Fundacja Pro Omnis i Rafał Grabowski. Toruńskie Centrum Usług Społecznych - wyliczać organizatorów spotkań można by jeszcze długo. To doprawdy tylko ułamek - są przecież jeszcze wspaniałe grona pedagogiczne i rady rodziców w toruńskich szkołach.
Natomiast w piątek, 22 grudnia, parafia greckokatolicka przy ul. Sowińskiego 9 w Toruniu zaprasza na godzinę 17.00 wszystkim, którzy wspólnie chcą świętować Boże Narodzenie. Serdecznie przyjęty zostanie tu każdy, niezależnie od narodowości i wyznania. Każdy, kto czuje taką religijną potrzebę, ale i każdy, komu serce dyktuje taki wspólnotowy gest.
Społecznicy pomagający Ukraińcom z obawą o nowy rok. Kiedy wojewoda ogłosi konkursy?
Żadna z organizacji pozarządowych pomagających ukraińskim uchodźcom w Toruniu i regionie nie czyniłaby tego kolejny już rok bez dotacji. W roku mijającym większość startowała w konkursach ogłaszanych przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.
W Centrum Integracji Łącznik dzięki pieniądzom z konkursów dziesiątki dorosłych Ukraińców uczyły się i uczą języka polskiego. Lektorami są tutaj Artur Nowak, polonista z I LO oraz emerytowani poloniści Elżbieta Napierska (SP 7) i Edmund Oberlan (UMK). Dzięki tym pieniądzom też nieprzerwanie działa świetlica.
- Nauka języka polskiego i świetlica to fundamenty naszej działalności. Niestety, podobnie jak inne NGOS-y w nowy rok wkraczamy z obawą. Urząd Wojewódzki dotąd nie ogłosił nowych konkursów na rok 2024. Czy uczyni to nowy wojewoda? Wszyscy liczymy w Toruniu, że tak i że stanie się to szybko. Bez finansowania z wojewódzkiego budżetu wiele cennych działań może nie przetrwać - podkreśla Anna Lamers.
WAŻNE. Boże Narodzenie katolików i prawosławnych. Kiedy dokładnie?
- 24 grudnia - wigilia Bożego Narodzenia. 25 grudnia i 26 grudnia - dwa dni świąt Bożego Narodzenia. To stałe daty dla katolików. Także dla grekokatolików, których wśród Ukraińców nie brakuje.
- 7 stycznia 2024 roku (niedziela) - to natomiast data najbliższego Bożego Narodzenia wyznawców prawosławia. W tym obrządku święto to ma termin "ruchomy".
