Chcemy być częścią Repozytorium – mówił prof. Andrzej Sokala, rektor UMK, podczas uroczystości. - Dziś oficjalnie UMK, jako jedna z pierwszych polskich uczelni staniemy się członkiem tego gremium. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebne było takie krajowe repozytorium, za sprawą którego w łatwy sposób można dotrzeć do tego rodzaju obiektów. Wiemy, że ze strony panów ministrów to wyraz uznania dla naszych działań w zakresie digitalizacji i ochrony obiektów dziedzictwa.
- Głosujmy na Jeżyka z Torunia! Kasztanowiec może zostać Drzewem Roku 2023
- Zatrzymano podejrzanego w sprawie zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem
- Drzewo zahaczone przez ciężarówkę spadło na samochód na ul. Dekerta w Toruniu
- Najniebezpieczniejsze przejścia dla pieszych w Toruniu. Wskazali je nasi Czytelnicy
Wreszcie jednolite standardy
KRONIK@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury ma w założeniu pozwalać na zebranie i udostępnianie w jednym miejscu zasobów polskiego dziedzictwa narodowego z obszaru nauki, kultury oraz administracji. Platforma integruje dotychczas istniejące zbiory oraz wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi danymi. Inicjatywa ma również na celu zabezpieczeni cennych zasobów przed zniszczeniem bądź zaginięciem.
- To będzie wkład uniwersytetu oraz jego partnerów z Pomorza i Kujaw – mówił dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor Biblioteki UMK.
- Przed nami mnóstwo rzeczy do zrobienia, bo na razie zaledwie 10-20 proc. naszych dawnych zasobów ma postać cyfrową. Czujemy się liderami działań cyfryzacyjnych i mam nadzieję, że tę pozycje będziemy utrzymywać. To oznacza nie tylko dostępność, ale i zachowanie naszego dziedzictwa, bo widzimy co się dzieje za wschodnią granicą.
Polecamy
Czy KRONIK@ oznacza koniec Kujawsko Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej
Krzysztof Nierzwicki zapewnił, że rządowy nie będzie dublował działań Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej (projekt koordynowany przez Książnicę Kopernikańską), które były jedna z pierwszych inicjatyw tego typu i są niezwykle wysoko oceniane przez użytkowników:
- Nie jest to projekt, który powiela prace Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Kujawsko-Pomorska Biblioteka cyfrowa liczy około 200 tys. obiektów. Liczymy, że w przyszłości KPBC dołączy do Kroniki. Nasze zasoby w pełnej rozdzielczości będą przechowywane na uniwersytecie, natomiast w Kronice będą pliki reprezentujące te zasoby. W przypadku poszukiwania np. materiałów dotyczących Mikołaja Kopernika, pojawią się nie tylko źródła rękopiśmienne i drukowane, ale również mówione oraz zbiory graficzne.
Stronę rządową reprezentował podczas uroczystości w Collegium Maximum Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
