https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w oczach okupanta. Trudny spacer po mieście Thorn

Ewelina Sikorska
Jeden z największych ceglanych budynków tego typu w Europie - Ratusz Staromiejski, tutaj w czasie II wojny światowej.
Jeden z największych ceglanych budynków tego typu w Europie - Ratusz Staromiejski, tutaj w czasie II wojny światowej. ze zbiorów Marcina Orłowskiego
Trudny spacer po mieście Thorn - to hasło spotkania w książnicy. O tym, co działo się w naszym mieście w latach 1939-1948, opowie Marcin Orłowski.

Wkrótce pasjonaci historii będą mogli zajrzeć do niekonwencjonalnego przewodnika. Mowa o publikacji Marcina Orłowskiego "Spacerownik toruński po czasie i przestrzeni. Stare Miasto w chwilach rozpaczy i nadziei".
Orłowski opisuje wojenną Starówkę i to, co się z nią działo tuż po okupacji. Na kartach przewodnika pojawi się niemalże dwieście fotografii i ilustracji Grodu Kopernika z lat 40. ubiegłego wieku.

Podróż w czasie
Możemy wczuć się w atmosferę Torunia sprzed lat. Już jutro w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej będzie okazja posłuchać o mieście okupowanym przez hitlerowców, ale również o pierwszych latach stalinizmu. Ten obraz nakreśli nam właśnie Marcin Orłowski.
- W trakcie opowieści, która pozwoli wczuć się w atmosferę tamtych dni, przedstawi w zupełnie innym świetle wybrane miejsca, ulice i budynki Torunia - podkreśla Marek Ospalski z książnicy. - Często dobrze je znamy, zwykle mijamy z obojętnością, nie zdając sobie sprawy, że są naznaczone historią ostatnich dekad tak bardzo, że o każdym z tych miejsc można nakręcić pasjonujący film. Autor prelekcji pokaże również kilkadziesiąt zdjęć z lat 1939-1948.
To zdjęcia niemieckiego sapera

Skąd pochodzą archiwalne fotografie?
Zostały odnalezione w pamiętniku niemieckiego pioniera Wehrmachtu. Chodzi o Mohlenbröcka - sapera, który odbywał służbę w Toruniu i w sąsiednim Grudziądzu.

- Będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja, żeby spojrzeć na oba miasta oczami okupanta - dodaje Marek Ospalski. - Mohlenbröck znajdował czas na zwiedzanie toruńskiego Starego Miasta i korzystanie z uroków Bydgoskiego Przedmieścia. Zbiór zdjęć, które po sobie zostawił to dzisiaj cenne źródło informacji. Niemcowi udało się - niejako przy okazji - utrwalić okupacyjne widoki Grodu Kopernika i życie codzienne jego mieszkańców.

Marcin Orłowski to marketingowiec z wykształcenia, historyk z pasji. Współpracował z Ośrodkiem Karta w Warszawie. Jest autorem publikacji historycznych, organizatorem i współorganizatorem wystaw m.in. w Muzeum Okręgowym w Toruniu i Dworze Artusa. Wśród jego osiągnięć jest odznaczenie medalem Pro Memoria, który otrzymał za ratowanie konspiracjanów z lat 70. i 80. XX wieku.
Chcecie cofnąć się w czasie? Jutrzejsze spotkanie z cyklu "Toruń miasto zabytków" rozpocznie się o godz. 18 w Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Słowackiego. Wstęp wolny.

"Spacerownik toruński..." ukaże się w zeszytach naukowych i historycznych wydawanych przez I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Publikacja ta będzie adresowana głównie do młodzieży.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska