https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w Senacie walczy o metropolię

Jolanta Zielazna
Czy, tak jak w sprawie ZIT, tak i w kwestii metropolii obaj panowie podadzą sobie ręce? Na zdjęciu Rafał Bruski (po lewej), prezydent Bydgoszczy i Michał zaleski, prezydent Torunia.
Czy, tak jak w sprawie ZIT, tak i w kwestii metropolii obaj panowie podadzą sobie ręce? Na zdjęciu Rafał Bruski (po lewej), prezydent Bydgoszczy i Michał zaleski, prezydent Torunia. Jarosław Pruss/Archiwum
O obniżenie liczby ludności obszaru, który może tworzyć metropolię walczy senator Jan Wyrowiński (PO). Chce, by z pół miliona zejść do 350 tys. Daje to Toruniowi możliwości tworzenia metropolii wraz z sąsiednimi powiatami.

Senator chce, by z pół miliona mieszkańców obszaru metropolitalnego zejść do 350 tys. Daje to Toruniowi możliwości tworzenia metropolii wraz z sąsiednimi powiatami. Nie zależałby wówczas od Bydgoszczy.

Poprawkę taką przyjęła senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Doniósł o tym na swoim profilu facebookowym senator Jan Wyrowiński sześciu senatorów za, jeden wstrzymał się od głosu. Podkreśla, że reprezentuje Toruń, powiat toruński i chełmiński. Związki metropolitalne mogłyby tworzyć wówczas także Białystok, Kielce i Rzeszów.

Poprawka odnosi się do uchwalonej 25 września przez Sejm ustawy o związkach metropolitalnych. Ostatecznie posłowie uchwalili, że taki jej kształt, że Bydgoszcz może utworzyć związek metropolitalny wraz z sąsiednimi powiatami sama, bez oglądania się na Toruń.

Natomiast Toruń takiej możliwości by nie miał, bo z powiatem toruńskim i chełmińskim nie pokonuje bariery wymaganych pół miliona mieszkańców. Zgłoszona przez senatora Wyrowińskiego poprawka daje szanse metropolitalne miastu Kopernika.
Ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm jest nie w smak władzom Torunia. Prezydent Michał Zaleski po jej uchwaleniu wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że podejmie "wszelkie dopuszczane prawem działania, by doprowadzić do odwrócenia tego złego rozwiązania ustawowego i zatrzymać deprecjację wartości Torunia w kraju".

W środę poprosiliśmy prezydentów obu miast o komentarz do przyjętej przez senacką komisje poprawki Jana Wyrowińskiego. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wstrzymuje się z wypowiedzią do ostatecznego zakończenia prac legislacyjnych. Komentarz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego zamieszczamy niżej.

Do ustawy zgłoszono w sumie 7 poprawek. Jednak poddany pod głosowanie wniosek o przyjęcie ustawy wraz z poprawkami nie uzyskał większości głosów - poinformował marszałka Senatu przewodniczący komisji Janusz Sepioł (PO).
Głosowanie w Senacie zaplanowane jest na piątek.

Komentarz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego nt. zmniejszenia kryterium ludnościowego przy tworzeniu metropolii

Toruń nieodwołalnie powinien znaleźć się w grupie polskich miast metropolitalnych, bo według ustaleń Sejmu powinny do nich należeć miasta będące siedzibą wojewody lub marszałka. W projekcie ustawy o tworzeniu metropolii zastosowano bardzo wysokie kryterium ludnościowe (500 tysięcy mieszkańców), co wyklucza z tego grona nie tylko Toruń, ale kilka innych polskich miast. Metropolia nie powinna być rozpatrywana jako obszar o określonej liczbie ludności, lecz o dużym potencjale gospodarczym, który zapewnia właściwe funkcjonowanie i rozwój lokalnego społeczeństwa.
Zgodnie z projektem ustawy Rada Ministrów, decydując się na ustalenie granic metropolii, musi uwzględnić zgodność zamiaru z dokumentami strategicznymi kraju i województwa (kreowanie metropolii bydgoskiej bez Torunia jest sprzeczne z tymi ustaleniami), a także powiązania funkcjonalne między gminami, miastami i powiatami oraz łączące je więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe. Jakikolwiek pomysł metropolitalny będzie wymagał uwzględnienia wszystkich tych aspektów, a nie tylko wybranego.
Jeżeli rząd polski naruszy zasady zapisane w ustawie, na co może wskazywać aktualny zamiar wyeliminowania Torunia spośród miast mogących tworzyć metropolie, to wówczas przy mniejszym 350-tysięcznym parytecie ludnościowym będziemy mogli poszukiwać rozwiązania dla utworzenia metropolii toruńskiej wraz z powiązanymi funkcjonalnie miastami i gminami. Wdrożenie tego zamiaru będzie mogło mieć miejsce tylko i wyłącznie po ewentualnym „precedensie bydgoskim”, czyli odstąpieniu przez Radę Ministrów od zgodności zasad tworzenia metropolii z ustaleniami strategicznymi dla kraju i regionu.
Tak więc zamiar zmniejszenia liczby mieszkańców w obszarze metropolitalnym można określić jako „wyjście awaryjne”. Istotą jest, aby na gruncie metropolitalnym zachować w naszym województwie dwustołeczność zagwarantowaną krajowymi dokumentami strategicznymi.

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nie bredż
W dniu 06.10.2015 o 00:12, albina85 napisał:

Mimo wszystko kibicuję, żeby wyszedł ten pomysł z metropolią Toruńsko-Bydgoską, bo tak naprawdę jest to z korzyścią dla obu tych miast, a także miejscowości ościennych bo rozwój metropolii pozytywnie wpłynie na okoliczne miasteczka. Niestety przykre jest, że stare niesnasnski zawsze muszą  wziąć górę i bez tych wojenek politycy i z Torunia i z Bydgoszczy by się nie obeszli i zawsze muszą wbić sobie szpilkę. Tak było z Europejską Stolicą Kultury, teraz metropolia, ciekawe co będzie kolejne.

 

Bredzenie zakomplesionego toruńczyka bez sensu.Jeszcze na żadnym związku z Toruniem ,stolicą HIPOKRYZJI Bydgoszcz nie skorzystała.

Przykłady 1-sze z brzegu: zawłaszcenie AMB przez bierutowski uniwerek, gdzie obecnie jest jedynie 3 wydziałami ,nazwę Bydgoszcz wymazano z dyplomów medyków ,pracownicy szpitala na śmieciówkach ale toruńska czapa ma się dobrze i skubie z kasy ,prestiżu bez najmniejszych oporów.

 

Od 5 kadencji fotel marszałka okupują torunianie, traktując Bydgoszcz i zach. część regionu jak swoją kolonię.

 

Trzeba mieć mega tupet ,żeby jeszcze pisać takie brednie.

a
albina85

Mimo wszystko kibicuję, żeby wyszedł ten pomysł z metropolią Toruńsko-Bydgoską, bo tak naprawdę jest to z korzyścią dla obu tych miast, a także miejscowości ościennych bo rozwój metropolii pozytywnie wpłynie na okoliczne miasteczka. Niestety przykre jest, że stare niesnasnski zawsze muszą  wziąć górę i bez tych wojenek politycy i z Torunia i z Bydgoszczy by się nie obeszli i zawsze muszą wbić sobie szpilkę. Tak było z Europejską Stolicą Kultury, teraz metropolia, ciekawe co będzie kolejne.

B
BOSKI

Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.

Teraz bydzie czeka metropolia ze stolcem.

Toruń jak zwykle sobie poradzi !!!

b
bomba
W dniu 02.10.2015 o 04:52, waldek napisał:

ciekawe, że powiat toruński ma bezrobocie przekraczające 17 procent. czyżby to wpływ Torunia? i ma to oznaczać duży potencjał gospodarczy? Kozia Wólka ma również duży potencjał gospodarczy. 

walduś, ciebie nawet w kiepskich nie chcą, bydgoski bucu

o
obłudny toruń
W dniu 02.10.2015 o 04:52, waldek napisał:

ciekawe, że powiat toruński ma bezrobocie przekraczające 17 procent. czyżby to wpływ Torunia? i ma to oznaczać duży potencjał gospodarczy? Kozia Wólka ma również duży potencjał gospodarczy. 

 

Jakie byłoby bezrobocie w Toruniu gdyby nie te 30 tys.jego mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy w Bydgoszczy?

Uczepili się rządów w urzędzie tzw. marszałkowskim, od 5 kadencji a rządzić NIE potrafią nawet u siebie.

 

Czy, tego POzorni demokraci: J. Wyrowiński ,Wojtczak , Mężydło nie widzą?

w
waldek

ciekawe, że powiat toruński ma bezrobocie przekraczające 17 procent. czyżby to wpływ Torunia? i ma to oznaczać duży potencjał gospodarczy? Kozia Wólka ma również duży potencjał gospodarczy. 

J
Jan2

Senat już uchwalił poprawkę.

Teraz  Bydgoszczu /318.700 mieszkańców/ będzie moglo utworzyć metropolię z Białymi Błotami.

Wreszcie będzie miało port lotniczy u siebie.

Ale kto go będzie utrzymywał?

Druga metropolia za Wisłą?

Ta uruchomi własne lotnisko pasażerskie /nie port lotniczy/

które będzie w stanie sama utrzymać.

Droga S15 z Ina do Torunia tuż, tuż a tam w Inie jest piękny pas startowy i dużo miejsca na resztę infrastruktury.

Ponadto kolejny most na wysokości Motoareny ułatwi zachodniej części Torunia dojazd do lotniska w Inie.

 

r
ramona
Cytat z Pana Zaleskiego:  Zgodnie z projektem ustawy Rada Ministrów, decydując się na ustalenie granic metropolii, musi uwzględnić zgodność zamiaru z dokumentami strategicznymi kraju i województwa (kreowanie metropolii bydgoskiej bez Torunia jest sprzeczne z tymi ustaleniami), tych aspektów, a nie tylko wybranego."
Typowe zdanie dla Pana Prezydenta - bicie piany bez powoływania się na konkrety - dokument, §, artykuł, z którymi niezgodny pod względem prawnym jest projekt ustawy. Żeby być wiarygodnym proszę Pana trzeba wskazywać konkrety! 

 

n
naleśnik
W dniu 01.10.2015 o 10:30, chichot napisał:

Włodarze Bydgoszczy mają moralność Putina.

Włodarze Bydgoszczy nie, ale Torunia owszem:) Zmusić, przymusić a jak się nie da, to idziemy swoją drogą, zero dialogu:) Oczywiście obrażeni na cały świat:)

n
naleśnik

Chyba możemy mówić ale o "Precedensie toruńskim":), czyli zmuszaniu innych do współpracy na siłę a także naginaniu prawa w celu uzyskania własnych, partykularnych interesów. Prezydentowi Zaleskiemu proponuję zapoznać się z takimi terminami, jak: Demokracja, Dialog, Podmiotowość, Partnerstwo, Szacunek. Podkreśliłbym tu szczególnie Dialog, na który prezydent Zaleski nawet się nie wysila, aby Toruń utworzył wspólną metropolię z Bydgoszczą. Woli tworzyć Chełmińsko-Toruńską, ze stolicą w Toruniu rzecz jasna:). Przecież Toruń to miasto Metropolitalne, bo tam jest urząd marszałkowski :)

R
Rydz
SPRAWOZDANIE
KOMISJI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO I ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ
o uchwalonej przez Sejm w dniu 25 września 2015 r.
ustawie o związkach metropolitalnych
Marszałek Senatu dnia 29 września 2015 r. skierował ustawę do komisji.
Po rozpatrzeniu ustawy na posiedzeniu w dniu 29 września 2015 r. komisja informuje, że poddany pod głosowanie wniosek o przyjęcie ustawy wraz z poprawkami nie uzyskał większości głosów.
W załączeniu komisja przedstawia wszystkie wnioski poddane pod głosowanie podczas posiedzenia komisji.
Przewodniczący Komisji
Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej
(-) Janusz Sepioł

 

Doprawdy nie wiem, co wypisuje senator z Torunia, ale jego, jak i wszystkie inne poprawki nie przeszły.

o
on

Konie kują a żaba nogi podstawia

m
manhyds

Prościej było by gdyby Toruń jako miasto powiatowe poprosiło Bydgoszcz o przyłączenie do metropolii. Zrobiło tak wiele miast w Polsce.  No ale jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że pieniądze...

g
gimnazjalista

To jest polskie prawo robione pod kogoś - to są jakieś jaja !!! 460 posłów uchwala ustawę, a jeden senator zgłasza osobistą poprawkę, nad którą ma się zastanowić 100 senatorów !!!

J
Jerzy

Jakieś nieporozumienie. Miasto powiatowe Metropolią?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska