Toruń. Walczyli w sądzie o wolność słowa. Skutecznie

  Toruń. Walczyli w sądzie o wolność słowa. Skutecznie

  (awe)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sprawa czworga torunian została umorzona

  Sprawa czworga torunian została umorzona ©Lech Kamiński

  Grzywny i roboty publiczne lub areszt - taki wyrok usłyszało czworo młodych torunian. Za głoszenie własnych poglądów. Złożyli więc sprzeciw - skutecznie.
  Sprawa czworga torunian została umorzona

  Sprawa czworga torunian została umorzona ©Lech Kamiński

  Chodzi o sytuację z września minionego roku. Wtedy na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbył się wiec Kongresu Nowej Prawicy, na który przyjechał m.in. Janusz Korwin-Mikke. Na Starówce czekali już na niego młodzi torunianie z ulotkami, w których podkreślali, że nie zgadzają się z poglądami kontrowersyjnego polityka.


  Czytaj też: Kirwin-Mikke:zlikwidować zasiłek dla bezrobotnych, nie robić na nierobów

  - Staliśmy i trzymaliśmy transparent: "Korwin radzi: jesteś chory, to się nie lecz" - mówi Magda, jedna z obwinionych. - Wyrażaliśmy swoją opinię, czasem staraliśmy się coś krzyknąć, ale nasze okrzyki ginęły w hałasie.


  Organizatorzy wiecu wezwali policjantów, którzy spisali dane protestujących. Trzy miesiące później sąd wydał wyrok w tzw. trybie nakazowym - czyli na pisemny wniosek oskarżyciela, na podstawie przedstawionych przez policję dokumentów.

  Wiadomości z Torunia

  Kara? Miesiąc ograniczenia wolności i obowiązek 20 godzin pracy społecznej dla trzech obwinionych osób oraz dodatkowo 400 zł grzywny dla czwartej.

  Obwinieni torunianie uznali wyrok za skandaliczny i zgłosili się do kancelarii prawniczej. - Moi klienci legalnie uczestniczyli w legalnym zgromadzeniu - uznał adwokat Laszlo Schlesinger i wniósł sprzeciw. Sprawa ponownie trafiła wczoraj do sądu - tym razem w normalnym trybie.

  Poskutkowało - już na pierwszej rozprawie oskarżyciel wniósł o umorzenie.

  Sędzia Marcin Dąbek zgodził się z wnioskiem. - Prawo do swobodnego, pokojowego zgromadzenia, podobnie jak prawo do wyrażania własnej opinii jest jednym z filarów demokracji - mówił na sali sądowej. - A kiedy ktoś publicznie głosi swoje poglądy musi liczyć się z tym, że zetknie się z przeciwnym stanowiskiem. Na tym m.in. polega pluralizm.

  Sprawa została umorzona. Decyzja nie jest prawomocna.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej