MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń z Włocławkiem będą spięte już nie dwoma, a trzema pasami autostrady A1

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na razie autostradą A1 między Toruniem a Włocławskiem jedzie się dwoma pasami w każdym kierunku, ale w przyszłości mają to być trzy pasy
Na razie autostradą A1 między Toruniem a Włocławskiem jedzie się dwoma pasami w każdym kierunku, ale w przyszłości mają to być trzy pasy Fot. Marek Weckwerth
Niezbędne jest poszerzenie odcinka autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Włocławkiem o trzeci pas ruchu. Właśnie ogłoszono przetarg na sporządzenie dokumentacji wymaganej do uzyskania decyzji środowiskowej.

Plany poszerzenia 35- kilometrowego fragmentu A1 wynikają wprost z decyzji o budowie drogi ekspresowej S10, która do roku 2026 ma połączyć szeroką wstęgą po południowej stronie Wisły Bydgoszcz z Toruniem, a w kolejnych latach przeciąć z zachodu na wschód całe województwo kujawsko-pomorskie.

Natężenie ruchu niewątpliwie się zwiększy i przełoży na wspomniany odcinek autostrady A1 między Toruniem a Włocławkiem, bowiem nim powiedzie dalej droga S10 – do węzła Włocławek Północ, a po opuszczeniu A1 i przekroczeniu Wisły w kierunku Warszawy.

Pierwszy przetarg unieważniono

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła pierwszy przetarg na wykonanie dokumentacji środowiskowej (DŚU) dla rozbudowy A1 już jesienią 2022 roku, ale ten zakończył się unieważnieniem postępowania.

- Powodem było znaczne, o ponad sto procent, przekroczenie przez oferenta kwoty budżetu przeznaczonego na realizację zadania. W wyniku szczegółowej analizy złożonej oferty oraz ryzyk, mogących mieć wpływ na wycenę, wprowadziliśmy szereg zmian w ponownie ogłoszonym przetargu – wyjaśnia nam Julian Drob, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA.

Z opisu zamówienia wykreślono obowiązek opracowania mapy do celów projektowych. W zamian wykorzystane zostaną mapy niezbędne do wniosku o wydanie DŚU. Z kolei analizy stanu istniejącej nawierzchni drogowej A1 przygotowane zostaną w oparciu o badania wykonane przez GDDKiA.

Zmiany wprowadzone w postępowaniu dotyczą również założeń do organizacji ruchu na czas budowy oraz wymaganego doświadczenia wykonawcy.

Zadaniem przyszłego wykonawcy będzie opracowanie materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy dla poszerzenia autostrady A1. Uzyskanie tej decyzji otworzy drogę do realizacji zadania.

To też może Cię zainteresować

Docelowo rozbudowa o trzeci pas w obie strony obejmie około 35 km autostrady A1 od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ.

Wstępny harmonogram prac będzie znany po podpisaniu umowy na wykonanie dokumentacji DŚU.

Trzeba uwzględnić natężenie ruchu

W styczniu 2022 roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał Program Inwestycji obejmujący proces przygotowawczy dla poszerzenia autostrady.

Jak wyjaśnia GDDKiA - ta inwestycja zwiększy przepustowości trasy, skróci czasu przejazdu oraz poprawi poziom bezpieczeństwa. Umożliwi też efektywne rozprowadzenie zwiększonego ruchu drogowego na trasach dojazdowych do planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja przyczyni się także do dostosowania parametrów technicznych A1 do prognozowanego wzrostu natężenia ruchu, spowodowanego m.in. przejęciem w przyszłości ruchu relacji Szczecin - Warszawa na obecnej autostradzie A2, przez drogę ekspresową S10.

 Prognoza ruchu wykonana w ramach Studium korytarzowego niezbędnego do budowy S10 (na odcinku A1 - Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej) wykazała średnie natężenie w 2050 roku od 64,3 do 67,2 tys. pojazdów na dobę. 

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska