Torunianie gromią Naprzód Janów

Paweł Kumiszcze
Tym razem hokeistom TKH ThyssenKrupp Energostal nie zabrakło zimnej krwi pod bramką rywali. Fot. Lech Kamiński
Torunianie rozegrali z Naprzodem Janów bardzo dobre spotkanie, kontrolując przebieg wydarzeń od pierwszej do ostatniej minuty.

Zwycięstwo znacząco zwiększa ich szanse na udział w play off.

TKH - Naprzód
6:1 (3:0, 2:0, 1:1)

Bramki: 1:0 Jastrzębski - R. Fraszko - Dzięgiel (5.), 2:0 Cychowski - Kubat - Vercik (6) ; 5/4, 3:0 Cychowski - Kubat (18) ; 5/4, 4:0 Jastrzębski - Wieczorek (31), 5:0 Marmurowicz - Kubat (40), 5:1 Zat ko - Gallo (54), 6:1 Vercik - Musil (55) TKH: Plaskiewicz - Dąbkowski, Buril, Bomastek, Mravec, Dołęga - Kubat, Cychowski, Vercik, Musil, Marmurowicz - R. Fraszko, Koszarek, Jastrzębski, Dzięgiel, Wieczorek oraz Chrzanowski, Koseda, Kuchnicki.

To był nokaut w pierwszej tercji. Torunianie w odstępie kilkudziesięciu sekund zaaplikowali rywalom dwie bramki i dołożyli trzecią "do szatni". Zanim jednak do tego doszło Naprzód wyraźnie przeważał, po części dzięki przewinieniu Musila, które dało im przewagę jednego zawodnika. W tym fragmencie kilka razy wykazał się Plaskiewicz. Kara minęła, ale obraz gry nie ulegał zmianie.

Bezradność Janowa
W 5. minucie bulik wygrał Dzięgiel, krążek trafił do R. Fraszko, który wypalił na bramkę. Jeż odbił gumę przed siebie wprost pod kij Jastrzębskiego, za co toruński napastnik natychmiast podziękował golem. Za chwilę było 2:0. Zupełnie zasłonięty Jeż przepuścił strzał Cychowskiego z linii niebieskiej. To sprawiło, że Naprzód kompletnie zatracił wigor z początku spotkania. Bezradność gości przybrała jeszcze większe rozmiary kiedy w 18. minucie Cychowski zapisał na swoje konto kolejne trafienie. Obrońca TKH przymierzył z tego samego miejsca co poprzednio, z tą różnicą, że na wysokości poprzeczki.

Przerwa nie zmieniła nic w grze janowian, którzy dodatkowo utrudniali sobie nawiązanie walki z gospodarzami karami. Dwukrotnie w tej tercji mieli o dwóch zawodników mniej na tafli przez 50 oraz 70 sekund, ale wybronili się. W 24. minucie po błędzie Bomastka w sytuację sam na sam zmarnował Gryc. Ten sam zawodnik w 37. minucie zrewanżował się rywalom i w efekcie jego niefrasobliwości oko w oko z Jeżem stanął Marmurowicz, ale również bez skutku.

Czwarta bramka dla Torunia znowu obnażyła słabość defensywy Naprzodu. Zza bramki do Dzięgiela tyłem podał Wieczorek. Ten strzał, podobnie jak dobitkę Wieczorka golkiper gości jeszcze obronił, ale nie sięgnął już uderzenia Jastrzębskiego. Na sekundę przed końcem tercji padł następny gol kierunek lotu krążka po strzale Kubata zmienił Marmurowicz.

Honorowy gol obrońców
Na ostatnią odsłonę trener Lehocky wpuścił między słupki M. Elżbieciaka, który miał kilka udanych interwencji i zachowywał czyste konto do 55 minuty. Wówczas po podaniu Musila pokonał go Vercik. Minutę wcześniej goście zdobyli honorową bramkę. Akcję prawym skrzydłem wyprowadził Gallo i zagrał na drugą stronę do Zat ko, który zaraz po wyjechaniu z boksu kar zapisał się na liście strzelców.

W innych meczach
Polonia Bytom - Unia Oświęcim 5:1 (2:0, 0:1, 3:0), Cracovia Kraków - GKS Tychy 0:4 (0:2, 0:1, 0:1), Podhale Nowy Targ - Stoczniowiec Gdańsk 1:6 (0:3, 1:0, 0:3), Zagłębie Sosnowiec - KH Sanok 2:1 (0:0, 0:0, 1:1, 1:0) po dogrywce.

1. Cracovia 31 72 125:65
2. GKS Tychy 31 64 113:73
3. Zagłębie 31 59 115:85
4. Stoczniowiec 31 59 113:90
5. Podhale 31 49 126:102
6. TKH 31 47 109:100
7. Naprzód 31 45 101:114
8. KH Sanok 31 34 93:111